United States Senator

Contest: United States Senator-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Ben Pursley, DEMOCRATIC PARTY 41 33.61%
David Roth, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 81 66.39%
Contest: United States Senator-Libertarian
Candidate Name Total Votes Percentage
Idaho Sierra Law (Also known as Carta Reale Sierra), LIBERTARIAN PARTY, Winner Winner 5 100.00%
Contest: United States Senator-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Brenda Bourn, REPUBLICAN PARTY 179 7.64%
Mike Crapo, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,602 68.40%
Natalie M Fleming, REPUBLICAN PARTY 104 4.44%
Scott Trotter, REPUBLICAN PARTY 308 13.15%
Ramont Turnbull, REPUBLICAN PARTY 149 6.36%
Contest: United States Senator-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Ray J. Writz, CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 3 100.00%

United States Representative - District 1

Contest: United States Representative District 1-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Kaylee Peterson, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 125 100.00%
Contest: United States Representative District 1-Libertarian
Candidate Name Total Votes Percentage
Joe Evans, LIBERTARIAN PARTY, Winner Winner 6 100.00%
Contest: United States Representative District 1-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Russ Fulcher, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,118 100.00%

Governor

Contest: Governor-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Stephen Heidt, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 82 67.21%
Write-Ins, DEMOCRATIC PARTY 40 32.79%
Contest: Governor-Libertarian
Candidate Name Total Votes Percentage
John Dionne Jr., LIBERTARIAN PARTY 1 33.33%
Paul Sand, LIBERTARIAN PARTY, Winner Winner 2 66.67%
Contest: Governor-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Steven R Bradshaw, REPUBLICAN PARTY 45 1.82%
Ben Cannady, REPUBLICAN PARTY 11 0.45%
Edward R. Humphreys, REPUBLICAN PARTY 417 16.88%
Ashley Jackson, REPUBLICAN PARTY 23 0.93%
Brad Little, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,296 52.45%
Lisa Marie, REPUBLICAN PARTY 16 0.65%
Janice McGeachin, REPUBLICAN PARTY 653 26.43%
Cody Usabel, REPUBLICAN PARTY 10 0.40%
Contest: Governor-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Chantyrose Davison, CONSTITUTION PARTY 1 33.33%
Write-In, CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 2 66.67%

Lieutenant Governor

Contest: Lieutenant Governor-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Terri Pickens Manweiler, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 124 100.00%
Contest: Lieutenant Governor-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Scott Bedke, REPUBLICAN PARTY 1,108 46.52%
Daniel J Gasiorowski, REPUBLICAN PARTY 151 6.34%
Priscilla Giddings, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,123 47.15%
Contest: Lieutenant Governor-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Pro-Life (A person, formerly known as Marvin Richardson), CONSTITUTION PARTY 0 0.00%

Secretary of State

Contest: Secretary of State-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Shawn Keenan, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 124 100.00%
Contest: Secretary of State-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Phil McGrane, REPUBLICAN PARTY 920 39.52%
Dorothy Moon, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,086 46.65%
Mary Souza, REPUBLICAN PARTY 322 13.83%

State Controller

Contest: State Controller-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Dianna David, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 124 100.00%
Contest: State Controller-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Brandon D Woolf, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,060 100.00%
Contest: State Controller-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Miste Gardner, CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 1 100.00%

State Treasurer

Contest: State Treasurer-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Jill L Ellsworth, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 124 100.00%
Contest: State Treasurer-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Julie A. Ellsworth, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,036 100.00%

Attorney General

Contest: Attorney General-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Steven Scanlin, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 123 100.00%
Contest: Attorney General-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Raúl R. Labrador, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,363 56.46%
Arthur ("Art") Macomber, REPUBLICAN PARTY 214 8.86%
Lawrence Wasden, REPUBLICAN PARTY 837 34.67%

Superintendent of Public Instruction

Contest: Superintendent of Public Instruction-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Terry L. Gilbert, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 125 100.00%
Contest: Superintendent of Public Instruction-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Debbie Critchfield, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 884 37.73%
Branden J. Durst, REPUBLICAN PARTY 779 33.25%
Sherri Ybarra, REPUBLICAN PARTY 680 29.02%

Legislative District 9 State Senator

Contest: State Senator District 9-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Kayla Dunn, REPUBLICAN PARTY 228 9.45%
Abby Lee, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 973 40.32%
Jordan Marques, REPUBLICAN PARTY 723 29.96%
Jim Rice, REPUBLICAN PARTY 489 20.27%

Legislative District 9 State Representative, Position A

Contest: State Representative District 9, Position A-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Jacyn Gallagher, REPUBLICAN PARTY 1,189 49.58%
Ryan Kerby, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,209 50.42%

Legislative District 9 State Representative, Position B

Contest: State Representative District 9, Position B-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Judy Boyle, REPUBLICAN PARTY 1,220 49.80%
Scott Syme, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,230 50.20%

County Commissioner, Zone 2 (4-year term)

Contest: COMMISSIONER D-2
Candidate Name Total Votes Percentage
Nathan (Nate) Marvin, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,006 42.14%
Sarah Odoms, REPUBLICAN PARTY 740 31.00%
Kelly Erickson, REPUBLICAN PARTY 641 26.85%

County Commissioner, Zone 3 (2-year term)

Contest: COMMISSIONER D-3
Candidate Name Total Votes Percentage
Deborah Warren, REPUBLICAN PARTY 981 40.86%
Gordon Wilkerson, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,420 59.14%

Clerk of the District Court

Contest: COUNTY CLERK
Candidate Name Total Votes Percentage
Donna Atwood, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,102 100.00%

County Treasurer

Contest: COUNTY TREASURER
Candidate Name Total Votes Percentage
Sabrina Young, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,159 100.00%

County Assessor

Contest: COUNTY ASSESSOR
Candidate Name Total Votes Percentage
Debbie Moxley-Potter, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,118 100.00%

County Coroner

Contest: COUNTY CORONER
Candidate Name Total Votes Percentage
Gary T. Jensen, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,090 100.00%

Precinct Committeeman - Eaton Hale (01)

Contest: PCT COMMITTEEMAN 01 Eaton Hale
Candidate Name Total Votes Percentage
Eleonore I. Huggins, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 11 100.00%
Contest: PCT COMMITTEEMAN 01 Eaton Hale
Candidate Name Total Votes Percentage
Jacyn Gallagher, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 219 100.00%

Precinct Committeeman - West Weiser (02)

Contest: PCT COMMITTEEMAN 02 West Weiser
Candidate Name Total Votes Percentage
John R. Barber, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 17 100.00%
Contest: PCT COMMITTEEMAN 02 West Weiser
Candidate Name Total Votes Percentage
Ron Robbins, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 143 100.00%

Precinct Committeeman - South Weiser (03)

Contest: PCT COMMITTEEMAN 03 South Weiser
Candidate Name Total Votes Percentage
Eileen Winchester, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 89 100.00%

Precinct Committeeman - Weiser (04)

Contest: PCT COMMITTEEMAN 04 Weiser
Candidate Name Total Votes Percentage
Kenet K. Haun, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 14 100.00%
Contest: PCT COMMITTEEMAN 04 Weiser
Candidate Name Total Votes Percentage
Margaret Bahns-Jensen, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 102 50.50%
Lisa Collini, REPUBLICAN PARTY 100 49.50%

Precinct Committeeman - Middle Weiser (05)

Contest: PCT COMMITTEEMAN 05 Middle Weiser
Candidate Name Total Votes Percentage
Jack R. Wenderoth, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 14 100.00%
Contest: PCT COMMITTEEMAN 05 Middle Weiser
Candidate Name Total Votes Percentage
Emily Robinson, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 132 100.00%

Precinct Committeeman - East Weiser (06)

Contest: PCT COMMITTEEMAN 06 East Weiser
Candidate Name Total Votes Percentage
Sherri Lesch, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 15 100.00%
Contest: PCT COMMITTEEMAN 06 East Weiser
Candidate Name Total Votes Percentage
Jay Border, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 115 100.00%

Precinct Committeeman - Midvale (07)

Contest: PCT COMMITTEEMAN 07 Midvale
Candidate Name Total Votes Percentage
Jay Langer, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 230 100.00%

Precinct Committeeman - Cambridge (08)

Contest: PCT COMMITTEEMAN 08 Cambridge
Candidate Name Total Votes Percentage
Creed A. Noah, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 9 100.00%
Contest: PCT COMMITTEEMAN 08 Cambridge
Candidate Name Total Votes Percentage
Ron Jaeger, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 204 54.55%
Kevin Kirby, REPUBLICAN PARTY 170 45.45%

Precinct Committeeman - Pioneer (09)

Contest: PCT COMMITTEEMAN 09 Pioneer
Candidate Name Total Votes Percentage
Austen Thomason, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 123 100.00%

Precinct Committeeman - Sunnyside (10)

Contest: PCT COMMITTEEMAN 10 Sunnyside
Candidate Name Total Votes Percentage
Wendy G. Martell, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 3 100.00%
Contest: PCT COMMITTEEMAN 10 Sunnyside
Candidate Name Total Votes Percentage
Jonna Duvall-Williams, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 207 100.00%

Precinct Committeeman - Mineral (11)

Contest: PCT COMMITTEEMAN 11 Mineral
Candidate Name Total Votes Percentage
Debbie Moxley-Potter, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 210 100.00%

Supreme Court Justice

Contest: To succeed: Justice Colleen D. Zahn
Candidate Name Total Votes Percentage
Colleen D. Zahn, Winner Winner 2,034 100.00%
Contest: To succeed: Justice Robyn M. Brody
Candidate Name Total Votes Percentage
Robyn Brody, Winner Winner 2,036 100.00%

Court of Appeals Judge

Contest: To succeed: Judge Molly J. Huskey
Candidate Name Total Votes Percentage
Molly J. Huskey, Winner Winner 2,040 100.00%

District Court Judge

Contest: To succeed: Thomas W. Whitney
Candidate Name Total Votes Percentage
Shari Dodge 675 31.34%
Thomas W. Whitney, Winner Winner 1,479 68.66%
Contest: To succeed: Judge Andrea L Courtney
Candidate Name Total Votes Percentage
Andrea L Courtney, Winner Winner 2,012 100.00%
Contest: To succeed: Judge Davis Frederick VanderVelde
Candidate Name Total Votes Percentage
Davis F. VanderVelde, Winner Winner 2,012 100.00%
Contest: To succeed: Judge Gene A. Petty
Candidate Name Total Votes Percentage
Gene A. Petty, Winner Winner 2,000 100.00%
By Precinct (Formatted)
Vote totals for each precinct for each contest for each candidate.
XML
Summary data in XML format.