United States Senator

Contest: United States Senator-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Ray J. Writz, CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 2 100.00%
Contest: United States Senator-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Ben Pursley, DEMOCRATIC PARTY 146 45.06%
David Roth, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 178 54.94%
Contest: United States Senator-Libertarian
Candidate Name Total Votes Percentage
Idaho Sierra Law (Also known as Carta Reale Sierra), LIBERTARIAN PARTY, Winner Winner 7 100.00%
Contest: United States Senator-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Brenda Bourn, REPUBLICAN PARTY 151 6.61%
Mike Crapo, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,595 69.83%
Natalie M Fleming, REPUBLICAN PARTY 166 7.27%
Scott Trotter, REPUBLICAN PARTY 203 8.89%
Ramont Turnbull, REPUBLICAN PARTY 169 7.40%

United States Representative District 1

Contest: United States Representative District 1-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Kaylee Peterson, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 330 100.00%
Contest: United States Representative District 1-Libertarian
Candidate Name Total Votes Percentage
Joe Evans, LIBERTARIAN PARTY, Winner Winner 7 100.00%
Contest: United States Representative District 1-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Russ Fulcher, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,817 100.00%

Idaho State Governor

Contest: Governor-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Chantyrose Davison, CONSTITUTION PARTY 1 50.00%
Write-In, CONSTITUTION PARTY 1 50.00%
Contest: Governor-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Stephen Heidt, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 213 65.74%
Write-Ins, DEMOCRATIC PARTY 111 34.26%
Contest: Governor-Libertarian
Candidate Name Total Votes Percentage
John Dionne Jr., LIBERTARIAN PARTY 4 50.00%
Paul Sand, LIBERTARIAN PARTY 4 50.00%
Contest: Governor-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Steven R Bradshaw, REPUBLICAN PARTY 46 1.85%
Ben Cannady, REPUBLICAN PARTY 5 0.20%
Edward R. Humphreys, REPUBLICAN PARTY 429 17.28%
Ashley Jackson, REPUBLICAN PARTY 24 0.97%
Brad Little, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,573 63.35%
Lisa Marie, REPUBLICAN PARTY 5 0.20%
Janice McGeachin, REPUBLICAN PARTY 394 15.87%
Cody Usabel, REPUBLICAN PARTY 7 0.28%

Idaho State Lieutenant Governor

Contest: Lieutenant Governor-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Pro-Life (A person, formerly known as Marvin Richardson), CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 2 100.00%
Contest: Lieutenant Governor-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Terri Pickens Manweiler, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 332 100.00%
Contest: Lieutenant Governor-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Scott Bedke, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,419 60.38%
Daniel J Gasiorowski, REPUBLICAN PARTY 169 7.19%
Priscilla Giddings, REPUBLICAN PARTY 762 32.43%

Idaho Secretary of State

Contest: Secretary of State-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Shawn Keenan, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 323 100.00%
Contest: Secretary of State-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Phil McGrane, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,231 51.64%
Dorothy Moon, REPUBLICAN PARTY 943 39.56%
Mary Souza, REPUBLICAN PARTY 210 8.81%

Idaho State Controller

Contest: State Controller-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Miste Gardner, CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 2 100.00%
Contest: State Controller-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Dianna David, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 323 100.00%
Contest: State Controller-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Brandon D Woolf, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,879 100.00%

Idaho State Treasurer

Contest: State Treasurer-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Jill L Ellsworth, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 330 100.00%
Contest: State Treasurer-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Julie A. Ellsworth, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,879 100.00%

Idaho State Attorney General

Contest: Attorney General-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Steven Scanlin, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 323 100.00%
Contest: Attorney General-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Raúl R. Labrador, REPUBLICAN PARTY 970 40.40%
Arthur ("Art") Macomber, REPUBLICAN PARTY 207 8.62%
Lawrence Wasden, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,224 50.98%

Idaho Superintendent of Public Instruction

Contest: Superintendent of Public Instruction-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Terry L. Gilbert, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 322 100.00%
Contest: Superintendent of Public Instruction-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Debbie Critchfield, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 974 42.02%
Branden J. Durst, REPUBLICAN PARTY 492 21.23%
Sherri Ybarra, REPUBLICAN PARTY 852 36.76%

Legislative District 8

Contest: State Senator District 8-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Gary E Freeman, REPUBLICAN PARTY 245 10.46%
Terry Gestrin, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 895 38.22%
Jon Krueger, REPUBLICAN PARTY 418 17.85%
Geoff Schroeder, REPUBLICAN PARTY 784 33.48%
Contest: State Representative District 8, Position A-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Steven W Feil, CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 3 100.00%
Contest: State Representative District 8, Position A-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Rob Beiswenger, REPUBLICAN PARTY 1,039 45.67%
Matthew "Matt" Bundy, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,236 54.33%
Contest: State Representative District 8, Position B-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Tony Ullrich, CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 3 100.00%
Contest: State Representative District 8, Position B-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Megan C. Blanksma, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,724 100.00%

County Commissioner, Zone 2 (4-year term)

Contest: County Commissioner, Zone 2 (4-year term) - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Michele L. Applebee, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 305 100.00%
Contest: County Commissioner, Zone 2 ( 4-Year Term) - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Sherry Maupin, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,467 65.67%
Dania Haselton, REPUBLICAN PARTY 767 34.33%

County Commissioner, Zone 3 (2-year term)

Contest: County Commissioner, Zone 3 (2-year term) - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Erin Greaves, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 325 100.00%
Contest: County Commissioner, Zone 3 (2-year term) - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Neal Thompson, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,839 100.00%

Clerk of the District Court

Contest: Clerk of the District Court - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Douglas A. Miller, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,860 100.00%

County Treasurer

Contest: County Treasurer - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Johanna Defoort, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,847 100.00%

County Assessor

Contest: County Assessor - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Sue Leeper, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,852 100.00%

County Coroner

Contest: County Coroner - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Scott G. Carver, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,842 100.00%

Precinct Committeeman - Alpha

Contest: Precinct Committeeman - Alpha - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Kelly Copperi, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 164 100.00%

Precinct Committeeman - Cascade

Contest: Precinct Committeeman - Cascade - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Troy W. Huckaby, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 30 100.00%
Contest: Precinct Committeeman - Cascade - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Carolyn Yamamoto, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 208 100.00%

Precinct Committeeman - Donnelly

Contest: Precinct Committeeman - Donnelly - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Johanna Defoort, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 15 100.00%

Precinct Committeeman - McCall

Contest: Precinct Committeeman - McCall - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Alison Salyer, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 125 100.00%
Contest: Precinct Committeeman - McCall - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Wayne Dolik, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 296 100.00%

Precinct Committeeman - Payette

Contest: Precinct Committeeman - Payette - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Kimberly A. Apperson, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 44 100.00%
Contest: Precinct Committeeman - Payette - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Damon Johnson, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 216 100.00%

Precinct Committeeman - Roseberry

Contest: Precinct Committeeman - Roseberry - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Bethany Thomas, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 72 100.00%
Contest: Precinct Committeeman - Roseberry - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Kristin Koskella, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 559 100.00%

Precinct Committeeman - West Mountain

Contest: Precinct Committeeman - West Mountain - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Chris Hinze, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 29 100.00%
Contest: Precinct Committeeman - West Mountain - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Gabrielle Knapp, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 273 100.00%

Supreme Court Justice

Contest: To succeed: Justice Colleen D. Zahn
Candidate Name Total Votes Percentage
Colleen D. Zahn, Winner Winner 1,972 100.00%
Contest: To succeed: Justice Robyn M. Brody
Candidate Name Total Votes Percentage
Robyn Brody, Winner Winner 1,952 100.00%

Court of Appeals Judge

Contest: To succeed: Judge Molly J. Huskey
Candidate Name Total Votes Percentage
Molly J. Huskey, Winner Winner 1,980 100.00%

District Court Judge - District 4

Contest: To succeed: Judge Cynthia Yee-Wallace
Candidate Name Total Votes Percentage
Cynthia Yee-Wallace, Winner Winner 1,938 100.00%
Contest: To succeed: Judge James S. Cawthon
Candidate Name Total Votes Percentage
James S. Cawthon, Winner Winner 1,936 100.00%
Contest: To succeed: Judge Jason D. Scott
Candidate Name Total Votes Percentage
Jason D. Scott, Winner Winner 1,933 100.00%
Contest: To succeed: Judge Jonathan Medema
Candidate Name Total Votes Percentage
Jonathan Medema, Winner Winner 1,884 100.00%
Contest: To succeed: Judge Lynn G. Norton
Candidate Name Total Votes Percentage
Lynn G. Norton, Winner Winner 1,893 100.00%
Contest: To succeed: Judge Michael John Reardon
Candidate Name Total Votes Percentage
Michael J Reardon, Winner Winner 1,899 100.00%
Contest: To succeed: Judge Nancy A. Baskin
Candidate Name Total Votes Percentage
Nancy A. Baskin, Winner Winner 1,914 100.00%
Contest: To succeed: Judge Patrick Miller
Candidate Name Total Votes Percentage
Patrick Miller, Winner Winner 1,890 100.00%
Contest: To succeed: Judge Peter G Barton
Candidate Name Total Votes Percentage
Peter G Barton, Winner Winner 1,888 100.00%
Contest: To succeed: Judge Samuel A. Hoagland
Candidate Name Total Votes Percentage
Samuel A. Hoagland, Winner Winner 1,898 100.00%
Contest: To succeed: Judge Steven Hippler
Candidate Name Total Votes Percentage
Steven Hippler, Winner Winner 1,885 100.00%
Contest: Cascade Hospital District Special Bond Election
Candidate Name Total Votes Percentage
Yes 564 56.57%
No 433 43.43%
XML
Summary data in XML format.