United States Senator

Contest: United States Senator-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Ray J. Writz, CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 6 100.00%
Contest: United States Senator-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Ben Pursley, DEMOCRATIC PARTY 174 32.10%
David Roth, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 368 67.90%
Contest: United States Senator-Libertarian
Candidate Name Total Votes Percentage
Idaho Sierra Law (Also known as Carta Reale Sierra), LIBERTARIAN PARTY, Winner Winner 3 100.00%
Contest: United States Senator-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Brenda Bourn, REPUBLICAN PARTY 80 5.05%
Mike Crapo, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,172 73.99%
Natalie M Fleming, REPUBLICAN PARTY 132 8.33%
Scott Trotter, REPUBLICAN PARTY 139 8.78%
Ramont Turnbull, REPUBLICAN PARTY 61 3.85%

United States Representative-District 1

Contest: United States Representative District 1-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Kaylee Peterson, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 514 100.00%
Contest: United States Representative District 1-Libertarian
Candidate Name Total Votes Percentage
Joe Evans, LIBERTARIAN PARTY, Winner Winner 7 100.00%
Contest: United States Representative District 1-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Russ Fulcher, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,374 100.00%

Governor

Contest: Governor-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Chantyrose Davison, CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 3 100.00%
Contest: Governor-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Stephen Heidt, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 482 100.00%
Contest: Governor-Libertarian
Candidate Name Total Votes Percentage
John Dionne Jr., LIBERTARIAN PARTY, Winner Winner 3 60.00%
Paul Sand, LIBERTARIAN PARTY 2 40.00%
Contest: Governor-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Steven R Bradshaw, REPUBLICAN PARTY 43 2.53%
Ben Cannady, REPUBLICAN PARTY 7 0.41%
Edward R. Humphreys, REPUBLICAN PARTY 41 2.41%
Ashley Jackson, REPUBLICAN PARTY 37 2.18%
Brad Little, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 804 47.35%
Lisa Marie, REPUBLICAN PARTY 8 0.47%
Janice McGeachin, REPUBLICAN PARTY 753 44.35%
Cody Usabel, REPUBLICAN PARTY 5 0.29%

Lieutenant Governor

Contest: Lieutenant Governor-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Pro-Life (A person, formerly known as Marvin Richardson), CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 3 100.00%
Contest: Lieutenant Governor-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Terri Pickens Manweiler, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 508 100.00%
Contest: Lieutenant Governor-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Scott Bedke, REPUBLICAN PARTY 533 33.38%
Daniel J Gasiorowski, REPUBLICAN PARTY 133 8.33%
Priscilla Giddings, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 931 58.30%

Secretary of State

Contest: Secretary of State-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Shawn Keenan, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 524 100.00%
Contest: Secretary of State-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Phil McGrane, REPUBLICAN PARTY 446 29.02%
Dorothy Moon, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 750 48.80%
Mary Souza, REPUBLICAN PARTY 341 22.19%

State Controller

Contest: State Controller-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Miste Gardner, CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 7 100.00%
Contest: State Controller-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Dianna David, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 521 100.00%
Contest: State Controller-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Brandon D Woolf, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,329 100.00%

State Treasurer

Contest: State Treasurer-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Jill L Ellsworth, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 517 100.00%
Contest: State Treasurer-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Julie A. Ellsworth, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,353 100.00%

Attorney General

Contest: Attorney General-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Steven Scanlin, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 514 100.00%
Contest: Attorney General-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Raúl R. Labrador, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,084 67.50%
Arthur ("Art") Macomber, REPUBLICAN PARTY 246 15.32%
Lawrence Wasden, REPUBLICAN PARTY 276 17.19%

Superintendent of Public Instruction

Contest: Superintendent of Public Instruction-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Terry L. Gilbert, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 514 100.00%
Contest: Superintendent of Public Instruction-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Debbie Critchfield, REPUBLICAN PARTY 418 27.36%
Branden J. Durst, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 790 51.70%
Sherri Ybarra, REPUBLICAN PARTY 320 20.94%

Legislative District #2 State Senator

Contest: State Senator District 2-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Jon Cantamessa, REPUBLICAN PARTY 496 30.21%
Phil Hart, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 596 36.30%
Bill Hasz, REPUBLICAN PARTY 550 33.50%

Sate Representative Position A

Contest: State Representative District 2, Position A-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Heather Scott, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,331 100.00%

State Representative Position B

Contest: State Representative District 2, Position B-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Tom Stroschein, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 490 100.00%
Contest: State Representative District 2, Position B-Libertarian
Candidate Name Total Votes Percentage
Jennifer Ann Luoma, LIBERTARIAN PARTY, Winner Winner 6 100.00%
Contest: State Representative District 2, Position B-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Dale Hawkins, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,312 100.00%

County Commissioner Dist. #2

Contest: Commissioner Dist. #2-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Jay L. Huber, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 521 75.51%
Dawn Wiksten, DEMOCRATIC PARTY 169 24.49%
Contest: Commissioner Dist. #2-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
David R. Dose, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 996 65.53%
Dawn Hauff, REPUBLICAN PARTY 524 34.47%

County Commissioner Dist. #3

Contest: Commissioner Dist. #3-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
John Hansen, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 579 100.00%
Contest: Commissioner Dist. #3-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
James "Jimmy" O'Connell, REPUBLICAN PARTY 377 27.26%
Jeffrey Zimmerman, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,006 72.74%

Clerk of District Court

Contest: Clerk of District Court - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Tamie Lewis-Eberhard, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 525 77.32%
Shawn LeRoy, DEMOCRATIC PARTY 154 22.68%

County Treasurer

Contest: County Treasurer - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Karey Eddy, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 578 100.00%

County Assessor

Contest: County Assessor - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Jerry White, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 610 100.00%

County Coroner

Contest: County Coroner - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Richard Rick Smith, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 588 100.00%

County Prosecuting Attorney

Contest: County Prosecuting Attorney - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Benjamin J. Allen, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,266 100.00%

Precinct One-Murray Committeeman

Contest: Precinct One (Murray) Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Randy Childress, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 39 100.00%

Precinct Two-Mullan Committeeman

Contest: Precinct Two (Mullan) Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Julian F. Wheeler, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 62 100.00%
Contest: Precinct Two (Mullan) Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Chuck Reitz, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 62 100.00%

Precinct Five-Osburn Committeeman

Contest: Precinct Five (Osburn) Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Julie Robbins, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 79 100.00%
Contest: Precinct Five (Osburn) Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Margie Ray Dorchuck, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 160 100.00%

Precinct Six-Kellogg Committeeman

Contest: Precinct Six (Kellogg) Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Duane E. "Duke" Little, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 120 100.00%
Contest: Precinct Six (Kellogg) Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Phil Hart, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 156 73.24%
Stetson Jones, REPUBLICAN PARTY 57 26.76%

Precinct Eight-Smelterville Committeeman

Contest: Precinct Eight (Smelterville) Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Dustin A. Wise, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 69 100.00%

Precinct Nine-Pinehurst Committeeman

Contest: Precinct Nine (Pinehurst) Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Jay L. Huber, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 62 100.00%
Contest: Precinct Nine (Pinehurst) Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Linda Yergler, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 255 100.00%

Precinct Ten-Kingston Committeeman

Contest: Precinct Ten (Kingston) Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Kale Lowman, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 220 100.00%

Supreme Court Justice

Contest: To succeed: Justice Colleen D. Zahn
Candidate Name Total Votes Percentage
Colleen D. Zahn, Winner Winner 1,758 100.00%
Contest: To succeed: Justice Robyn M. Brody
Candidate Name Total Votes Percentage
Robyn Brody, Winner Winner 1,737 100.00%

Appellate Court Judge

Contest: To succeed: Judge Molly J. Huskey
Candidate Name Total Votes Percentage
Molly J. Huskey, Winner Winner 1,766 100.00%

District Judge-District 1

Contest: To succeed: Judge Cynthia K.C. Meyer
Candidate Name Total Votes Percentage
Cynthia K.C. Meyer, Winner Winner 1,762 100.00%
Contest: To succeed: Judge John T. Mitchell
Candidate Name Total Votes Percentage
John T. Mitchell, Winner Winner 1,788 100.00%
Contest: To succeed: Judge Lamont Christian Berecz
Candidate Name Total Votes Percentage
Lamont Christian Berecz, Winner Winner 1,721 100.00%
Contest: To succeed: Judge Barbara Buchanan
Candidate Name Total Votes Percentage
Barbara Buchanan, Winner Winner 1,769 100.00%
Contest: To succeed: Judge Lansing Haynes
Candidate Name Total Votes Percentage
Barry McHugh, Winner Winner 1,759 100.00%
Contest: To succeed: Judge Rich Christensen
Candidate Name Total Votes Percentage
Rich Christensen, Winner Winner 1,196 62.10%
Stanley T. Mortensen 730 37.90%

Clarkia Better Roads Highway District

Contest: Temporarily Increase in Tax Levy
Candidate Name Total Votes Percentage
In Favor 16 44.44%
Against, Winner Winner 20 55.56%

Combine Kootenai County results with Shoshone County results for contest total

Contest: Sewer Revenue Bond
Candidate Name Total Votes Percentage
In Favor, Winner Winner 219 82.64%
Against 46 17.36%
XML
Summary data in XML format.