×
Filter Results
SELECT ALL
United States Senator-Republican
United States Senator-Democratic
United States Representative-District 1-Republican
United States Representative-District 1-Democratic
Supreme Court Justice-Moeller
Supreme Court Justice-Stegner
Appellate Court Judge
Legislative District #7 Senator-Republican
Legislative District #7 State Representative Seat A-Republican
Legislative District #7 State Representative Seat B-Republican
County Commissioner First District
County Commissioner Second District
County Sheriff
Prosecuting Attorney
Precinct Committeeman Precinct #1 Republican
Precinct Committeeman Precinct #2 Republican
Precinct Committeeman Precinct #3 Republican
Precinct Committeeman Precinct #4 Republican
Precinct Committeeman Precinct #5 Democratic
Precinct Committeeman Precinct #6 Republican
Precinct Committeeman Precinct #6 Democratic
Precinct Committeeman Precinct #9 Republican
Precinct Committeeman Precinct #9 Democratic
Clarkia Better Roads Highway Dist
Website Updated:
6/10/2020 10:55:55 AM
Refresh Display
Auto-Refresh
Loading...
Shoshone County, Idaho
Elections Department
2020 State Primary Election
Toggle Navigation
Results
Reports
Results
Reports
OFFICIAL ELECTION RESULTS
List
Slideshow
Tabular View
Pie Chart
Download CSV
Filter Results
Print Page
Showing
24
of
24
contests
Show All
Only Show Selected
Contest: United States Senator-Republican
United States Senator-Republican
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Jim Risch
Jim Risch, Winner
1,014
100.00%
Contest: United States Senator-Democratic
United States Senator-Democratic
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Paulette Jordan
Paulette Jordan, Winner
631
82.05%
Jim Vandermaas
Jim Vandermaas
138
17.95%
Contest: United States Representative-District 1-Republican
United States Representative-District 1-Republican
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Russ Fulcher
Russ Fulcher, Winner
775
73.81%
Nicholas Jones
Nicholas Jones
275
26.19%
Contest: United States Representative-District 1-Democratic
United States Representative-District 1-Democratic
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Staniela Nikolova
Staniela Nikolova
298
43.50%
Rudy Soto
Rudy Soto, Winner
387
56.50%
Contest: Supreme Court Justice-Moeller
Supreme Court Justice-Moeller
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Gregory W. Moeller
Gregory W. Moeller, Winner
1,764
100.00%
Contest: Supreme Court Justice-Stegner
Supreme Court Justice-Stegner
Candidate Name
Total Votes
Percentage
John R. Stegner
John R. Stegner, Winner
1,765
100.00%
Contest: Appellate Court Judge
Appellate Court Judge
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Amanda K. Brailsford
Amanda K. Brailsford, Winner
1,764
100.00%
Contest: Legislative District #7 Senator-Republican
Legislative District #7 Senator-Republican
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Carl G. Crabtree
Carl G. Crabtree, Winner
986
100.00%
Contest: Legislative District #7 State Representative Seat A-Republican
Legislative District #7 State Representative Seat A-Republican
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Priscilla Giddings
Priscilla Giddings, Winner
588
56.65%
Dennis Harper
Dennis Harper
450
43.35%
Contest: Legislative District #7 State Representative Seat B-Republican
Legislative District #7 State Representative Seat B-Republican
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Cornel Rasor
Cornel Rasor, Winner
538
52.44%
Charlie Shepherd
Charlie Shepherd
488
47.56%
Contest: County Commissioner First District
County Commissioner First District
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Patrick "Mike" Fitzgerald
Patrick "Mike" Fitzgerald, Winner
733
100.00%
Contest: County Commissioner Second District
County Commissioner Second District
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Jay L Huber
Jay L Huber, Winner
752
100.00%
Contest: County Sheriff
County Sheriff
Candidate Name
Total Votes
Percentage
D. Michael Gunderson
D. Michael Gunderson, Winner
720
100.00%
Contest: Prosecuting Attorney
Prosecuting Attorney
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Keisha L Oxendine
Keisha L Oxendine, Winner
751
100.00%
Contest: Precinct Committeeman Precinct #1 Republican
Precinct Committeeman Precinct #1 Republican
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Randall Childress
Randall Childress, Winner
29
100.00%
Contest: Precinct Committeeman Precinct #2 Republican
Precinct Committeeman Precinct #2 Republican
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Chuck Reitz
Chuck Reitz, Winner
38
100.00%
Contest: Precinct Committeeman Precinct #3 Republican
Precinct Committeeman Precinct #3 Republican
Candidate Name
Total Votes
Percentage
James McMillian
James McMillian , Winner
83
100.00%
Contest: Precinct Committeeman Precinct #4 Republican
Precinct Committeeman Precinct #4 Republican
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Shannon McMillian
Shannon McMillian, Winner
26
100.00%
Contest: Precinct Committeeman Precinct #5 Democratic
Precinct Committeeman Precinct #5 Democratic
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Julie Robbins
Julie Robbins, Winner
130
100.00%
Contest: Precinct Committeeman Precinct #6 Republican
Precinct Committeeman Precinct #6 Republican
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Phil Hart
Phil Hart, Winner
149
100.00%
Contest: Precinct Committeeman Precinct #6 Democratic
Precinct Committeeman Precinct #6 Democratic
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Duane E "Duke" Little
Duane E "Duke" Little, Winner
141
100.00%
Contest: Precinct Committeeman Precinct #9 Republican
Precinct Committeeman Precinct #9 Republican
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Linda Yergeler
Linda Yergeler, Winner
168
100.00%
Contest: Precinct Committeeman Precinct #9 Democratic
Precinct Committeeman Precinct #9 Democratic
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Jay L Huber
Jay L Huber, Winner
76
100.00%
Contest: Clarkia Better Roads Highway Dist
Clarkia Better Roads Highway Dist
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Yes
Yes, Winner
24
57.14%
No
No
18
42.86%
XML
Summary data in XML format.
Download XML