U.S. Senator

Contest: United States Senator-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Ray J. Writz, CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 5 100.00%
Contest: United States Senator-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Ben Pursley, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 28 53.85%
David Roth, DEMOCRATIC PARTY 24 46.15%
Contest: United States Senator-Libertarian
Candidate Name Total Votes Percentage
Idaho Sierra Law (Also known as Carta Reale Sierra), LIBERTARIAN PARTY, Winner Winner 3 100.00%
Contest: United States Senator-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Brenda Bourn, REPUBLICAN PARTY 81 5.32%
Mike Crapo, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,059 69.53%
Natalie M Fleming, REPUBLICAN PARTY 145 9.52%
Scott Trotter, REPUBLICAN PARTY 147 9.65%
Ramont Turnbull, REPUBLICAN PARTY 91 5.98%

United States Representative District 2

Contest: United States Representative District 2-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Wendy Norman, DEMOCRATIC PARTY 0 0.00%
Contest: United States Representative District 2-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Flint L. Christensen, REPUBLICAN PARTY 158 10.27%
Daniel Algiers Lucas Levy, REPUBLICAN PARTY 25 1.62%
Chris Porter, REPUBLICAN PARTY 109 7.08%
Mike Simpson, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 785 51.01%
Bryan Smith, REPUBLICAN PARTY 462 30.02%

Governor

Contest: Governor-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Chantyrose Davison, CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 4 100.00%
Contest: Governor-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Stephen Heidt, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 48 100.00%
Contest: Governor-Libertarian
Candidate Name Total Votes Percentage
John Dionne Jr., LIBERTARIAN PARTY 0 0.00%
Paul Sand, LIBERTARIAN PARTY, Winner Winner 3 100.00%
Contest: Governor-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Steven R Bradshaw, REPUBLICAN PARTY 66 4.21%
Ben Cannady, REPUBLICAN PARTY 15 0.96%
Edward R. Humphreys, REPUBLICAN PARTY 179 11.41%
Ashley Jackson, REPUBLICAN PARTY 47 3.00%
Brad Little, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 809 51.56%
Lisa Marie, REPUBLICAN PARTY 20 1.27%
Janice McGeachin, REPUBLICAN PARTY 428 27.28%
Cody Usabel, REPUBLICAN PARTY 5 0.32%

Lieutenant Governor

Contest: Lieutenant Governor-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Pro-Life (A person, formerly known as Marvin Richardson), CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 4 100.00%
Contest: Lieutenant Governor-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Terri Pickens Manweiler, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 48 100.00%
Contest: Lieutenant Governor-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Scott Bedke, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 727 49.09%
Daniel J Gasiorowski, REPUBLICAN PARTY 127 8.58%
Priscilla Giddings, REPUBLICAN PARTY 627 42.34%

Secretary of State

Contest: Secretary of State-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Shawn Keenan, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 50 100.00%
Contest: Secretary of State-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Phil McGrane, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 634 44.49%
Dorothy Moon, REPUBLICAN PARTY 513 36.00%
Mary Souza, REPUBLICAN PARTY 278 19.51%

State Controller

Contest: State Controller-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Miste Gardner, CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 4 100.00%
Contest: State Controller-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Dianna David, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 46 100.00%
Contest: State Controller-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Brandon D Woolf, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,436 100.00%

State Treasurer

Contest: State Treasurer-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Jill L Ellsworth, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 50 100.00%
Contest: State Treasurer-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Julie A. Ellsworth, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,401 100.00%

Attorney General

Contest: Attorney General-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Steven Scanlin, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 46 100.00%
Contest: Attorney General-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Raúl R. Labrador, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 763 52.22%
Arthur ("Art") Macomber, REPUBLICAN PARTY 198 13.55%
Lawrence Wasden, REPUBLICAN PARTY 500 34.22%

Superintendent of Public Instruction

Contest: Superintendent of Public Instruction-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Terry L. Gilbert, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 49 100.00%
Contest: Superintendent of Public Instruction-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Debbie Critchfield, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 666 46.51%
Branden J. Durst, REPUBLICAN PARTY 386 26.96%
Sherri Ybarra, REPUBLICAN PARTY 380 26.54%

State Senator

Contest: State Senator District 35-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Mark Harris, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,088 69.74%
Doug Toomer, REPUBLICAN PARTY 472 30.26%

State Representative, Position A

Contest: State Representative District 35, Position A-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Kevin Andrus, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 895 59.04%
Jon Goode, REPUBLICAN PARTY 621 40.96%

State Representative, Position B

Contest: State Representative District 35, Position B-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Chad Christensen, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 931 59.64%
Josh Wheeler, REPUBLICAN PARTY 630 40.36%

County Commissioner, District 2 (4-year term)

Contest: County Commissioner District 2-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Lance Fitzsimmons, REPUBLICAN PARTY 510 32.61%
Rex L. Payne, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,054 67.39%

County Commissioner, District 3 (2-year term)

Contest: County Commissioner District 3-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Wynn S. Olsen, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 957 59.96%
Vaughn Rasmussen, REPUBLICAN PARTY 639 40.04%

Clerk of the District Court

Contest: Clerk of the District Court-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Amy Bishop, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,505 100.00%

County Treasurer

Contest: County Treasurer-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Tricia Poulsen, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,533 100.00%

County Assessor

Contest: County Assessor-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Heber J Dunford, REPUBLICAN PARTY 593 37.04%
Jannelle Sparks Jensen, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,008 62.96%

County Coroner

Contest: County Coroner-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Chad Walker, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,529 100.00%

Precinct Committeeman #1

Contest: Precinct #1 Montpelier Committeeman -Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Mauria S. Teuscher, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 193 100.00%

Precinct Committeeman #2

Contest: Precinct #2 Montpelier Committeeman-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Kerry Haddock, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 160 100.00%

Precinct Committeeman #3

Contest: Precinct #3 Montpelier Committeeman -Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Jan Price, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 182 100.00%

Precinct Committeeman #7

Contest: Precinct #7 Bloomington Committeeman -Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Dale Thornock, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 65 100.00%

Precinct Committeeman #8

Contest: Precinct #8 Dingle Committeeman -Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Michael Robinson, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 69 100.00%

Precinct Committeeman #9

Contest: Precinct #9 Fish Haven Committeeman -Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Ron Jensen, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 50 100.00%

Precinct Committeeman #11

Contest: Precinct #11 Georgetown Committeeman -Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Albert K Johnson, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 153 100.00%

Precinct Committeeman #12

Contest: Precinct #12 Liberty Committeeman -Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Karen C Matthews, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 60 100.00%

Precinct Committeeman #15

Contest: Precinct #15 St. Charles Committeeman -Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Cindy Garner (write in), REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 20 100.00%

Precinct Committeeman #17

Contest: Precinct #17 Ovid/Lanark Committeeman -Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Jim Parker, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 57 100.00%

Supreme Court Justice

Contest: To succeed: Justice Colleen D. Zahn
Candidate Name Total Votes Percentage
Colleen D. Zahn, Winner Winner 1,067 100.00%
Contest: To succeed: Justice Robyn M. Brody
Candidate Name Total Votes Percentage
Robyn Brody, Winner Winner 1,338 100.00%

Court of Appeals Judge

Contest: To succeed: Judge Molly J. Huskey
Candidate Name Total Votes Percentage
Molly J. Huskey, Winner Winner 1,324 100.00%

District Court Judge

Contest: To succeed: Judge Javier L Gabiola
Candidate Name Total Votes Percentage
Javier L Gabiola, Winner Winner 1,068 100.00%
Contest: To succeed: Judge Mitchell W. Brown
Candidate Name Total Votes Percentage
Mitchell W. Brown, Winner Winner 1,360 100.00%
Contest: To succeed: Judge Robert C. Naftz
Candidate Name Total Votes Percentage
Robert C. Naftz, Winner Winner 1,075 100.00%
Contest: To succeed: Judge Rudolph Enrico Carnaroli
Candidate Name Total Votes Percentage
Rudolph "Rick" Carnaroli, Winner Winner 1,040 100.00%
Contest: Precinct #10 Geneva/Pegram Committeeman -Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Tyson G Boehme, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 61 100.00%
XML
Summary data in XML format.