United States Senator

Contest: United States Senator-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Ray J. Writz, CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 5 100.00%
Contest: United States Senator-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Ben Pursley, DEMOCRATIC PARTY 38 33.63%
David Roth, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 75 66.37%
Contest: United States Senator-Libertarian
Candidate Name Total Votes Percentage
Idaho Sierra Law (Also known as Carta Reale Sierra), LIBERTARIAN PARTY, Winner Winner 8 100.00%
Contest: United States Senator-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Brenda Bourn, REPUBLICAN PARTY 160 3.09%
Mike Crapo, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 3,783 73.13%
Natalie M Fleming, REPUBLICAN PARTY 297 5.74%
Scott Trotter, REPUBLICAN PARTY 265 5.12%
Ramont Turnbull, REPUBLICAN PARTY 668 12.91%

United States Representative District 2

Contest: United States Representative District 2-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Wendy Norman, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 115 100.00%
Contest: United States Representative District 2-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Flint L. Christensen, REPUBLICAN PARTY 282 5.50%
Daniel Algiers Lucas Levy, REPUBLICAN PARTY 70 1.36%
Chris Porter, REPUBLICAN PARTY 269 5.24%
Mike Simpson, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,641 51.49%
Bryan Smith, REPUBLICAN PARTY 1,867 36.40%

Governor

Contest: Governor-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Chantyrose Davison, CONSTITUTION PARTY 3 50.00%
Write-In, CONSTITUTION PARTY 3 50.00%
Contest: Governor-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Stephen Heidt, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 100 86.96%
Write-Ins, DEMOCRATIC PARTY 15 13.04%
Contest: Governor-Libertarian
Candidate Name Total Votes Percentage
John Dionne Jr., LIBERTARIAN PARTY 1 12.50%
Paul Sand, LIBERTARIAN PARTY, Winner Winner 7 87.50%
Contest: Governor-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Steven R Bradshaw, REPUBLICAN PARTY 145 2.73%
Ben Cannady, REPUBLICAN PARTY 16 0.30%
Edward R. Humphreys, REPUBLICAN PARTY 702 13.21%
Ashley Jackson, REPUBLICAN PARTY 70 1.32%
Brad Little, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 3,133 58.95%
Lisa Marie, REPUBLICAN PARTY 25 0.47%
Janice McGeachin, REPUBLICAN PARTY 1,212 22.80%
Cody Usabel, REPUBLICAN PARTY 12 0.23%

Lieutenant Governor

Contest: Lieutenant Governor-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Pro-Life (A person, formerly known as Marvin Richardson), CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 6 100.00%
Contest: Lieutenant Governor-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Terri Pickens Manweiler, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 112 100.00%
Contest: Lieutenant Governor-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Scott Bedke, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,982 59.68%
Daniel J Gasiorowski, REPUBLICAN PARTY 285 5.70%
Priscilla Giddings, REPUBLICAN PARTY 1,730 34.62%

Secretary of State

Contest: Secretary of State-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Shawn Keenan, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 111 100.00%
Contest: Secretary of State-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Phil McGrane, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,069 42.55%
Dorothy Moon, REPUBLICAN PARTY 1,925 39.59%
Mary Souza, REPUBLICAN PARTY 868 17.85%

State Controller

Contest: State Controller-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Miste Gardner, CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 4 100.00%
Contest: State Controller-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Dianna David, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 111 100.00%
Contest: State Controller-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Brandon D Woolf, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 4,517 100.00%

State Treasurer

Contest: State Treasurer-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Jill L Ellsworth, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 113 100.00%
Contest: State Treasurer-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Julie A. Ellsworth, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 4,529 100.00%

Attorney General

Contest: Attorney General-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Steven Scanlin, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 110 100.00%
Contest: Attorney General-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Raúl R. Labrador, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,573 50.49%
Arthur ("Art") Macomber, REPUBLICAN PARTY 371 7.28%
Lawrence Wasden, REPUBLICAN PARTY 2,152 42.23%

Superintendent of Public Instruction

Contest: Superintendent of Public Instruction-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Terry L. Gilbert, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 109 100.00%
Contest: Superintendent of Public Instruction-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Debbie Critchfield, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,300 45.86%
Branden J. Durst, REPUBLICAN PARTY 1,119 22.31%
Sherri Ybarra, REPUBLICAN PARTY 1,596 31.82%

State Senator

Contest: State Senator District 34-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Doug Ricks, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 4,517 100.00%

State Representative Position A

Contest: State Representative District 34, Position A-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Jason "JD" Drollinger, REPUBLICAN PARTY 2,274 44.60%
Jon O. Weber, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,825 55.40%

State Representative Position B

Contest: State Representative District 34, Position B-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Ron Nate, REPUBLICAN PARTY 2,605 49.66%
Britt Raybould, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,641 50.34%

County Commissioner Zone 2

Contest: County Commissioner Second District
Candidate Name Total Votes Percentage
Lee M. Dexter, REPUBLICAN PARTY 1,967 40.11%
Dustin A. Parkinson, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,937 59.89%

County Commissioner Zone 3

Contest: County Commissioner Third District
Candidate Name Total Votes Percentage
Todd L. Smith, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 4,451 100.00%

Clerk of the District Court

Contest: Clerk of the District Court
Candidate Name Total Votes Percentage
Kim Hinckley Muir, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 4,551 100.00%

County Treasurer

Contest: County Treasurer
Candidate Name Total Votes Percentage
Angie L. Moffat, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 4,555 100.00%

County Assessor

Contest: County Assessor
Candidate Name Total Votes Percentage
Shawn Boice, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 4,512 100.00%

County Coroner

Contest: County Coroner
Candidate Name Total Votes Percentage
Sam L. Butikofer, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 4,517 100.00%

Supreme Court Justice

Contest: To succeed: Justice Colleen D. Zahn
Candidate Name Total Votes Percentage
Colleen D. Zahn, Winner Winner 4,457 100.00%
Contest: To succeed: Justice Robyn M. Brody
Candidate Name Total Votes Percentage
Robyn Brody, Winner Winner 4,441 100.00%

Court of Appeals Judge

Contest: To succeed: Judge Molly J. Huskey
Candidate Name Total Votes Percentage
Molly J. Huskey, Winner Winner 4,457 100.00%
Contest: To succeed: Judge Bruce L. Pickett
Candidate Name Total Votes Percentage
Bruce L. Pickett, Winner Winner 4,445 100.00%
Contest: To succeed: Judge Dane H. Watkins Jr.
Candidate Name Total Votes Percentage
Dane H. Watkins Jr., Winner Winner 4,481 100.00%

District Court Judge

Contest: To succeed: Judge Darren B. Simpson
Candidate Name Total Votes Percentage
Darren B. Simpson, Winner Winner 4,450 100.00%
Contest: To succeed: Judge Stevan H Thompson
Candidate Name Total Votes Percentage
Stevan H Thompson, Winner Winner 4,440 100.00%
Contest: To succeed: Judge Steven W. Boyce
Candidate Name Total Votes Percentage
Steven W. Boyce, Winner Winner 4,455 100.00%

Precinct Committeeman Plano

Contest: Precinct Committeeman Plano
Candidate Name Total Votes Percentage
Susan Brown, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 158 100.00%

Precinct Committeeman Burton

Contest: Precinct Committeeman Burton
Candidate Name Total Votes Percentage
Tim R. McGarry, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 328 66.80%
Dan Roberts, REPUBLICAN PARTY 163 33.20%

Precinct Committeeman Hibbard

Contest: Precinct Committeeman Hibbard
Candidate Name Total Votes Percentage
Paul M. Dye, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 554 100.00%

Precinct Committeeman Salem

Contest: Precinct Committeeman Salem
Candidate Name Total Votes Percentage
Burley Johnson, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 201 100.00%

Precinct Committeeman Fairgrounds

Contest: Precinct Committeeman Fairgrounds
Candidate Name Total Votes Percentage
Judy Steiner, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 248 100.00%

Precinct Committeeman Sugar City

Contest: Precinct Committeeman Sugar City
Candidate Name Total Votes Percentage
Steven Adams, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 230 51.45%
Craig Cobia, REPUBLICAN PARTY 217 48.55%

Precinct Committeeman Adams

Contest: Precinct Committeeman Adams
Candidate Name Total Votes Percentage
Layne Hacking, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 366 100.00%

Precinct Committeeman Pioneer West

Contest: Precinct Committeeman Pioneer West
Candidate Name Total Votes Percentage
Eric W. Erickson, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 171 100.00%

Precinct Committeeman Pioneer East

Contest: Precinct Committeeman Pioneer East- Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Marsha Bjornn, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 248 100.00%
Contest: Precinct Committeeman Pioneer East-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Jonathan Arthur Austad, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 7 100.00%

Precinct Committeeman City Center

Contest: Precinct Committeeman City Center
Candidate Name Total Votes Percentage
Doug Ricks, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 41 74.55%
Jordan Harley, REPUBLICAN PARTY 14 25.45%

Precinct Committeeman University

Contest: Precinct Committeeman University
Candidate Name Total Votes Percentage
Lori Prescott Hansen, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 3 100.00%

Precinct Committeeman Rexburg Hill

Contest: Precinct Committeeman Rexburg Hill
Candidate Name Total Votes Percentage
Terri Barton, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 199 100.00%

Precinct Committeeman Poleline

Contest: Precinct Committeeman Poleline
Candidate Name Total Votes Percentage
Robert L. Jones, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 154 61.60%
Edwin J. Olson, REPUBLICAN PARTY 96 38.40%

Precinct Committeeman Lincoln

Contest: Precinct Committeeman Lincoln-Republican-
Candidate Name Total Votes Percentage
Hyrum Erickson, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 221 62.08%
Peggy Burt Edwards, REPUBLICAN PARTY 135 37.92%
Contest: Precinct Committeeman Lincoln-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Kierra Burns, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 12 100.00%

Precinct Committeeman Moody

Contest: Precinct Committeeman Moody
Candidate Name Total Votes Percentage
Brent Lynn Esplin, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 118 100.00%

Precinct Committeeman Lyman

Contest: Precinct Committeeman Lyman
Candidate Name Total Votes Percentage
Shane Ruebush, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 252 100.00%

Precinct Committeeman Archer

Contest: Precinct Committeeman Archer-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Randall D. Sutton, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 287 100.00%
Contest: Precinct Committeeman Archer-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Carolyn Bennett, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 7 100.00%

Precinct Committeeman Trejo

Contest: Precinct Committeeman Trejo
Candidate Name Total Votes Percentage
Bryson Davis, REPUBLICAN PARTY 14 25.93%
Eric Wheeler, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 40 74.07%

Combine Madison County Results with Fremont County Results for Contest Total

Contest: Advisory Question- School District #215 Split
Candidate Name Total Votes Percentage
In Favor Of 5 18.52%
Against, Winner Winner 22 81.48%
XML
Summary data in XML format.