United States Senator

Contest: United States Senator-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Ray J. Writz, CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 11 100.00%
Contest: United States Senator-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Ben Pursley, DEMOCRATIC PARTY 94 41.59%
David Roth, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 132 58.41%
Contest: United States Senator-Libertarian
Candidate Name Total Votes Percentage
Idaho Sierra Law (Also known as Carta Reale Sierra), LIBERTARIAN PARTY, Winner Winner 8 100.00%
Contest: United States Senator-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Brenda Bourn, REPUBLICAN PARTY 564 13.08%
Mike Crapo, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,843 65.92%
Natalie M Fleming, REPUBLICAN PARTY 208 4.82%
Scott Trotter, REPUBLICAN PARTY 505 11.71%
Ramont Turnbull, REPUBLICAN PARTY 193 4.47%

United States Representative-District 1

Contest: United States Representative District 1-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Kaylee Peterson, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 215 100.00%
Contest: United States Representative District 1-Libertarian
Candidate Name Total Votes Percentage
Joe Evans, LIBERTARIAN PARTY, Winner Winner 9 100.00%
Contest: United States Representative District 1-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Russ Fulcher, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 3,605 100.00%

Governor

Contest: Governor-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Chantyrose Davison, CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 6 100.00%
Contest: Governor-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Stephen Heidt, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 138 100.00%
Contest: Governor-Libertarian
Candidate Name Total Votes Percentage
John Dionne Jr., LIBERTARIAN PARTY 3 33.33%
Paul Sand, LIBERTARIAN PARTY, Winner Winner 6 66.67%
Contest: Governor-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Steven R Bradshaw, REPUBLICAN PARTY 87 1.89%
Ben Cannady, REPUBLICAN PARTY 25 0.54%
Edward R. Humphreys, REPUBLICAN PARTY 470 10.19%
Ashley Jackson, REPUBLICAN PARTY 36 0.78%
Brad Little, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,103 45.59%
Lisa Marie, REPUBLICAN PARTY 16 0.35%
Janice McGeachin, REPUBLICAN PARTY 1,864 40.41%
Cody Usabel, REPUBLICAN PARTY 12 0.26%

Lieutenant Governor

Contest: Lieutenant Governor-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Pro-Life (A person, formerly known as Marvin Richardson), CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 4 100.00%
Contest: Lieutenant Governor-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Terri Pickens Manweiler, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 211 100.00%
Contest: Lieutenant Governor-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Scott Bedke, REPUBLICAN PARTY 1,617 35.62%
Daniel J Gasiorowski, REPUBLICAN PARTY 183 4.03%
Priscilla Giddings, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,740 60.35%

Secretary of State

Contest: Secretary of State-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Shawn Keenan, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 218 100.00%
Contest: Secretary of State-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Phil McGrane, REPUBLICAN PARTY 1,505 35.81%
Dorothy Moon, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,113 50.27%
Mary Souza, REPUBLICAN PARTY 585 13.92%

State Controller

Contest: State Controller-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Miste Gardner, CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 10 100.00%
Contest: State Controller-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Dianna David, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 210 100.00%
Contest: State Controller-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Brandon D Woolf, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 3,447 100.00%

State Treasurer

Contest: State Treasurer-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Jill L Ellsworth, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 215 100.00%
Contest: State Treasurer-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Julie A. Ellsworth, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 3,422 100.00%

Attorney General

Contest: Attorney General-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Steven Scanlin, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 211 100.00%
Contest: Attorney General-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Raúl R. Labrador, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,608 58.66%
Arthur ("Art") Macomber, REPUBLICAN PARTY 580 13.05%
Lawrence Wasden, REPUBLICAN PARTY 1,258 28.30%

Superintendent of Public Instruction

Contest: Superintendent of Public Instruction-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Terry L. Gilbert, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 219 100.00%
Contest: Superintendent of Public Instruction-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Debbie Critchfield, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,703 40.18%
Branden J. Durst, REPUBLICAN PARTY 1,625 38.34%
Sherri Ybarra, REPUBLICAN PARTY 910 21.47%

Legislative District # 7 State Senator

Contest: State Senator District 7-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Cindy Carlson, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,631 57.30%
Carl Crabtree, REPUBLICAN PARTY 1,705 37.13%
Heather Rogers, REPUBLICAN PARTY 117 2.55%
Keith Stuffle, REPUBLICAN PARTY 139 3.03%

Legislative District # 7 State Representative, Position A

Contest: State Representative District 7, Position A-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Lynn Guyer, REPUBLICAN PARTY 1,075 25.19%
Mike Kingsley, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 3,192 74.81%

Legislative District # 7 State Representative, Position B

Contest: State Representative District 7, Position B-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Charlie Shepherd, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 3,482 100.00%

Supreme Court Justice

Contest: To succeed: Justice Colleen D. Zahn
Candidate Name Total Votes Percentage
Colleen D. Zahn, Winner Winner 3,456 100.00%
Contest: To succeed: Justice Robyn M. Brody
Candidate Name Total Votes Percentage
Robyn Brody, Winner Winner 3,421 100.00%

Appellate Court Judge

Contest: To succeed: Judge Molly J. Huskey
Candidate Name Total Votes Percentage
Molly J. Huskey, Winner Winner 3,434 100.00%

District Judge—District 2

Contest: To succeed: Judge Gregory Fitzmaurice
Candidate Name Total Votes Percentage
Adam H. Green, Winner Winner 3,689 100.00%
Contest: To succeed: Judge Jay Gaskill
Candidate Name Total Votes Percentage
John H Bradbury, Winner Winner 2,062 50.55%
Justin J. Coleman 760 18.63%
Michelle M. Evans 1,257 30.82%
Contest: To succeed: Judge John C. Judge
Candidate Name Total Votes Percentage
John C. Judge, Winner Winner 3,221 100.00%

County Commissioner Second District

Contest: County Commissioner Second District-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Ted S. Lindsley, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 3,707 100.00%

County Commissioner Third District

Contest: County Commissioner Third District-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Denis Duman, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 3,555 100.00%

Clerk of the District Court

Contest: County Clerk of the District Court-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Kathy M. Ackerman, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 3,783 100.00%

County Treasurer

Contest: County Treasurer-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Abbie Hudson, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 3,713 100.00%

County Assessor

Contest: County Assessor-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Kim Nuxoll, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 3,698 100.00%

County Coroner

Contest: County Coroner-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Cody Funke, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 3,620 100.00%

Precinct Committeeman

Contest: Precinct Committeeman-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
01 Big Butte-Dustin Lustig, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 54 1.75%
02 Clearwater-Darlene Z. Smith, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 134 4.35%
03 Cottonwood 1-Denis Duman, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 158 5.12%
04 Cottonwood 2-Mike Kindrick, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 113 3.66%
05 Elk City-Jon M. Menough, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 80 2.59%
06 Fenn- Betty J Alm, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 62 2.01%
07 Ferdinand-Kenneth Frei, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 90 2.92%
08 Greencreek-James Hickel, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 104 3.37%
09 Glover - Ronald W. Buck, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 67 2.17%
10 Grangeville 1-Ron Frei, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 194 6.29%
12 Grangeville 3-Bruce Walker, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 161 5.22%
13 Grangeville 4-W. Mark Imus, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 293 9.50%
14 Grangeville 5-Cherylyn Kerley, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 296 9.60%
15 Harpster-Elroy Taylor, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 73 2.37%
17 Kamiah-Tim E. Christopherson , REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 283 9.18%
18 Keuterville-Jim Chmelik, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 74 2.40%
19 Kooskia-Doug Ulmer, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 385 12.48%
22 Riggins-Doug Hansen, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 182 5.90%
23 Slate Creek I-Doug Giddings, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 61 1.98%
25 White Bird-Larry Dunn, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 131 4.25%
26 Woodland-Kim Kivela-Kalmukos, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 89 2.89%
Contest: Precinct Committeeman-Democrat
Candidate Name Total Votes Percentage
03 Cottonwood 1-Mona Farmer, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 4 4.94%
09 Glover-Wayne Paradis, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 8 9.88%
10 Grangeville 1-Jennifer Artley, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 8 9.88%
11 Grangeville 2-Shelley Dumas, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 9 11.11%
12 Grangeville 3-Laura Embry, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 12 14.81%
14 Grangeville 5-Elizabeth Clark, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 24 29.63%
17 Kamiah-Larry Nims, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 16 19.75%

Ballot Questions

Contest: Cottonwood Jt. School District 242 Supplemental Levy
Candidate Name Total Votes Percentage
In favor, NON PARTISAN, Winner Winner 462 64.08%
Against, NON PARTISAN 259 35.92%
Contest: Proposed Salmon River Ambulance District
Candidate Name Total Votes Percentage
In Favor, NON PARTISAN, Winner Winner 370 76.60%
Against, NON PARTISAN 113 23.40%

Please Combine Idaho County results with Lewis and Clearwater County for Nezperce School Dist. 302 Total Results

Contest: Nezperce Jt. School District 302 Supplemental Levy
Candidate Name Total Votes Percentage
In Favor, NON PARTISAN 17 48.57%
Against, NON PARTISAN, Winner Winner 18 51.43%
XML
Summary data in XML format.