U. S. Senator

Contest: United States Senator-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Ray J. Writz, CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 4 100.00%
Contest: United States Senator-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Ben Pursley, DEMOCRATIC PARTY 29 40.28%
David Roth, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 43 59.72%
Contest: United States Senator-Libertarian
Candidate Name Total Votes Percentage
Idaho Sierra Law (Also known as Carta Reale Sierra), LIBERTARIAN PARTY, Winner Winner 2 100.00%
Contest: United States Senator-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Brenda Bourn, REPUBLICAN PARTY 101 3.65%
Mike Crapo, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,130 76.90%
Natalie M Fleming, REPUBLICAN PARTY 153 5.52%
Scott Trotter, REPUBLICAN PARTY 143 5.16%
Ramont Turnbull, REPUBLICAN PARTY 243 8.77%

U. S. Representative - District 2

Contest: United States Representative District 2-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Wendy Norman, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 70 100.00%
Contest: United States Representative District 2-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Flint L. Christensen, REPUBLICAN PARTY 228 8.12%
Daniel Algiers Lucas Levy, REPUBLICAN PARTY 38 1.35%
Chris Porter, REPUBLICAN PARTY 150 5.34%
Mike Simpson, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,351 48.13%
Bryan Smith, REPUBLICAN PARTY 1,040 37.05%

Governor

Contest: Governor-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Chantyrose Davison, CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 4 100.00%
Contest: Governor-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Stephen Heidt, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 58 100.00%
Contest: Governor-Libertarian
Candidate Name Total Votes Percentage
John Dionne Jr., LIBERTARIAN PARTY, Winner Winner 1 100.00%
Paul Sand, LIBERTARIAN PARTY 0 0.00%
Contest: Governor-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Steven R Bradshaw, REPUBLICAN PARTY 99 3.51%
Ben Cannady, REPUBLICAN PARTY 8 0.28%
Edward R. Humphreys, REPUBLICAN PARTY 302 10.72%
Ashley Jackson, REPUBLICAN PARTY 53 1.88%
Brad Little, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,626 57.70%
Lisa Marie, REPUBLICAN PARTY 25 0.89%
Janice McGeachin, REPUBLICAN PARTY 704 24.98%
Cody Usabel, REPUBLICAN PARTY 1 0.04%

Lieutenant Governor

Contest: Lieutenant Governor-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Pro-Life (A person, formerly known as Marvin Richardson), CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 3 100.00%
Contest: Lieutenant Governor-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Terri Pickens Manweiler, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 67 100.00%
Contest: Lieutenant Governor-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Scott Bedke, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,614 58.56%
Daniel J Gasiorowski, REPUBLICAN PARTY 198 7.18%
Priscilla Giddings, REPUBLICAN PARTY 944 34.25%

Secretary of State

Contest: Secretary of State-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Shawn Keenan, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 67 100.00%
Contest: Secretary of State-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Phil McGrane, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,184 43.40%
Dorothy Moon, REPUBLICAN PARTY 1,078 39.52%
Mary Souza, REPUBLICAN PARTY 466 17.08%

State Controller

Contest: State Controller-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Miste Gardner, CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 5 100.00%
Contest: State Controller-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Dianna David, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 67 100.00%
Contest: State Controller-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Brandon D Woolf, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,617 100.00%

State Treasurer

Contest: State Treasurer-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Jill L Ellsworth, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 68 100.00%
Contest: State Treasurer-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Julie A. Ellsworth, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,632 100.00%

Attorney General

Contest: Attorney General-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Steven Scanlin, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 66 100.00%
Contest: Attorney General-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Raúl R. Labrador, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,378 49.55%
Arthur ("Art") Macomber, REPUBLICAN PARTY 222 7.98%
Lawrence Wasden, REPUBLICAN PARTY 1,181 42.47%

Superintendent of Public Instruction

Contest: Superintendent of Public Instruction-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Terry L. Gilbert, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 70 100.00%
Contest: Superintendent of Public Instruction-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Debbie Critchfield, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,271 46.12%
Branden J. Durst, REPUBLICAN PARTY 598 21.70%
Sherri Ybarra, REPUBLICAN PARTY 887 32.18%

State Senator

Contest: State Senator District 31-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Fran Bryson, REPUBLICAN PARTY 711 25.84%
Van Burtenshaw, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,041 74.16%

State Representative, Position A

Contest: State Representative District 31, Position A-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Connie Delaney, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 66 100.00%
Contest: State Representative District 31, Position A-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Karey Hanks, REPUBLICAN PARTY 1,366 49.03%
Jerald Raymond, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,420 50.97%

State Representative, Position B

Contest: State Representative District 31, Position B-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Wayne Talmadge, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 62 100.00%
Contest: State Representative District 31, Position B-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Rod Furniss, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,808 65.91%
Darnell Shipp, REPUBLICAN PARTY 935 34.09%

County Commissioner, District 2 (4-year term)

Contest: County Commissioner, District 2 (4-year term)
Candidate Name Total Votes Percentage
L. Scott Kamachi, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,641 100.00%

County Commissioner, District 3 (2-year term)

Contest: County Commissioner, District 3 (2-year term)
Candidate Name Total Votes Percentage
Rick Hill, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,290 46.49%
Jordon Stoddard, REPUBLICAN PARTY 1,172 42.23%
Richard L. Roberson, REPUBLICAN PARTY 313 11.28%

Clerk of the District Court

Contest: Clerk of the District Court
Candidate Name Total Votes Percentage
Abbie Mace, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,609 100.00%

County Treasurer

Contest: County Treasurer
Candidate Name Total Votes Percentage
J'lene H. Cherry, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,643 100.00%

County Assessor

Contest: County Assessor
Candidate Name Total Votes Percentage
Carol Blanchard, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,655 100.00%

County Coroner

Contest: County Coroner
Candidate Name Total Votes Percentage
Brenda M. Dye, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,621 100.00%

Precinct Committeeman

Contest: Precinct Committeeman - Precinct 10 Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Cammy Potter, REPUBLICAN PARTY 121 47.64%
Keith Blanchard, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 133 52.36%
Contest: Precinct Committeemen - Precinct 1 Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Kenneth Watts, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 188 100.00%
Contest: Precinct Committeeman - Precinct 2 Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Burke Hanks, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 267 100.00%
Contest: Precinct Committeeman - Precinct 3 Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Kelly Warnberg, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 218 100.00%
Contest: Precinct Committeeman - Precinct 4 Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Rachel Hatton, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 181 100.00%
Contest: Precinct Committeeman - Precinct 5 Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
John Scafe, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 117 100.00%
Contest: Precinct Committeeman - Precinct 6 Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Jared Hawkes, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 246 100.00%
Contest: Precinct Committeeman - Precinct 8 Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Brigham Chelson, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 279 100.00%
Contest: Precinct Committeeman - Precinct 9 Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Rodney Chandler, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 132 100.00%
Contest: Precinct Committeeman - Precinct 11 Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Robine Singleton, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 274 100.00%
Contest: Precinct Committeeman - Precinct 12 Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Cade Carter, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 149 100.00%
Contest: Precinct Committeeman - Precinct 13 Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
John (J.C.) Siddoway, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 111 100.00%

Justice of the Supreme Court

Contest: To succeed: Justice Colleen D. Zahn
Candidate Name Total Votes Percentage
Colleen D. Zahn, Winner Winner 2,622 100.00%
Contest: To succeed: Justice Robyn M. Brody
Candidate Name Total Votes Percentage
Robyn Brody, Winner Winner 2,718 100.00%

Judge of the Court of Appeals

Contest: To succeed: Judge Molly J. Huskey
Candidate Name Total Votes Percentage
Molly J. Huskey, Winner Winner 2,618 100.00%

District Court Judge - District 7

Contest: To succeed: Judge Bruce L. Pickett
Candidate Name Total Votes Percentage
Bruce L. Pickett, Winner Winner 2,727 100.00%
Contest: To succeed: Judge Dane H. Watkins Jr.
Candidate Name Total Votes Percentage
Dane H. Watkins Jr., Winner Winner 2,718 100.00%
Contest: To succeed: Judge Darren B. Simpson
Candidate Name Total Votes Percentage
Darren B. Simpson, Winner Winner 2,704 100.00%
Contest: To succeed: Judge Stevan H Thompson
Candidate Name Total Votes Percentage
Stevan H Thompson, Winner Winner 2,706 100.00%
Contest: To succeed: Judge Steven W. Boyce
Candidate Name Total Votes Percentage
Steven W. Boyce, Winner Winner 2,699 100.00%

Please combine Fremont County results with Madison County results for contest total

Contest: Advisory Question - School District #215 Split
Candidate Name Total Votes Percentage
In Favor Of, NON PARTISAN 703 24.32%
Against, NON PARTISAN, Winner Winner 2,188 75.68%
XML
Summary data in XML format.