United State Senator

Contest: United States Senator-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Ben Pursley, DEMOCRATIC PARTY 60 35.93%
David Roth, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 107 64.07%
Contest: United States Senator-Libertarian
Candidate Name Total Votes Percentage
Idaho Sierra Law (Also known as Carta Reale Sierra), LIBERTARIAN PARTY, Winner Winner 4 100.00%
Contest: United States Senator-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Brenda Bourn, REPUBLICAN PARTY 88 5.73%
Mike Crapo, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,107 72.07%
Natalie M Fleming, REPUBLICAN PARTY 86 5.60%
Scott Trotter, REPUBLICAN PARTY 171 11.13%
Ramont Turnbull, REPUBLICAN PARTY 84 5.47%
Contest: United States Senator-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Ray J. Writz, CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 2 100.00%

United State Representative district 1

Contest: United States Representative District 1-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Kaylee Peterson, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 160 100.00%
Contest: United States Representative District 1-Libertarian
Candidate Name Total Votes Percentage
Joe Evans, LIBERTARIAN PARTY, Winner Winner 7 100.00%
Contest: United States Representative District 1-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Russ Fulcher, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,367 100.00%

Governor

Contest: Governor-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Stephen Heidt, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 115 72.78%
Write-Ins, DEMOCRATIC PARTY 43 27.22%
Contest: Governor-Libertarian
Candidate Name Total Votes Percentage
John Dionne Jr., LIBERTARIAN PARTY 0 0.00%
Paul Sand, LIBERTARIAN PARTY, Winner Winner 4 100.00%
Contest: Governor-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Steven R Bradshaw, REPUBLICAN PARTY 37 2.28%
Ben Cannady, REPUBLICAN PARTY 7 0.43%
Edward R. Humphreys, REPUBLICAN PARTY 102 6.28%
Ashley Jackson, REPUBLICAN PARTY 24 1.48%
Brad Little, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 935 57.61%
Lisa Marie, REPUBLICAN PARTY 12 0.74%
Janice McGeachin, REPUBLICAN PARTY 503 30.99%
Cody Usabel, REPUBLICAN PARTY 3 0.18%
Contest: Governor-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Chantyrose Davison, CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 2 66.67%
Write-In, CONSTITUTION PARTY 1 33.33%

Lieutenant Governor

Contest: Lieutenant Governor-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Terri Pickens Manweiler, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 158 100.00%
Contest: Lieutenant Governor-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Scott Bedke, REPUBLICAN PARTY 629 40.82%
Daniel J Gasiorowski, REPUBLICAN PARTY 122 7.92%
Priscilla Giddings, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 790 51.27%
Contest: Lieutenant Governor-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Pro-Life (A person, formerly known as Marvin Richardson), CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 2 100.00%

Secretary of State

Contest: Secretary of State-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Shawn Keenan, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 163 100.00%
Contest: Secretary of State-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Phil McGrane, REPUBLICAN PARTY 582 39.84%
Dorothy Moon, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 628 42.98%
Mary Souza, REPUBLICAN PARTY 251 17.18%

State Controller

Contest: State Controller-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Dianna David, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 163 100.00%
Contest: State Controller-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Brandon D Woolf, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,306 100.00%
Contest: State Controller-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Miste Gardner, CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 1 100.00%

State Treasurer

Contest: State Treasurer-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Jill L Ellsworth, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 164 100.00%
Contest: State Treasurer-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Julie A. Ellsworth, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,275 100.00%

Attorney General

Contest: Attorney General-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Steven Scanlin, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 160 100.00%
Contest: Attorney General-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Raúl R. Labrador, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 858 55.39%
Arthur ("Art") Macomber, REPUBLICAN PARTY 192 12.40%
Lawrence Wasden, REPUBLICAN PARTY 499 32.21%

Superintendent of Public Instructions

Contest: Superintendent of Public Instruction-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Terry L. Gilbert, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 157 100.00%
Contest: Superintendent of Public Instruction-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Debbie Critchfield, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 578 39.16%
Branden J. Durst, REPUBLICAN PARTY 481 32.59%
Sherri Ybarra, REPUBLICAN PARTY 417 28.25%

Legislative District 2

Contest: State Representative District 2, Position B-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Tom Stroschein, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 156 100.00%
Contest: State Representative District 2, Position B-Libertarian
Candidate Name Total Votes Percentage
Jennifer Ann Luoma, LIBERTARIAN PARTY, Winner Winner 6 100.00%
Contest: State Senator District 2-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Jon Cantamessa, REPUBLICAN PARTY 205 14.25%
Phil Hart, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 894 62.13%
Bill Hasz, REPUBLICAN PARTY 340 23.63%
Contest: State Representative District 2, Position A-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Heather Scott, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,290 100.00%
Contest: State Representative District 2, Position B-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Dale Hawkins, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,280 100.00%

County Commissioner

Contest: COUNTY COMMISSIONER 2
Candidate Name Total Votes Percentage
Vincent Frazier, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,295 100.00%
Contest: COUNTY COMMISSIONER 3
Candidate Name Total Votes Percentage
Ken Harvey, REPUBLICAN PARTY 619 40.09%
Rick Miller, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 925 59.91%

Clerk of the district court

Contest: CLERK OF THE DISTRICT COURT
Candidate Name Total Votes Percentage
JoAnn Davis, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,031 67.74%
Helen Clark, REPUBLICAN PARTY 491 32.26%

County Treasurer

Contest: COUNTY TREASURER
Candidate Name Total Votes Percentage
Dawn Erlewine, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,388 100.00%

County Assessor

Contest: COUNTY ASSESSOR
Candidate Name Total Votes Percentage
Susan M. Spencer, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,353 100.00%

County Coroner

Contest: COUNTY CORONER
Candidate Name Total Votes Percentage
WRITE-IN, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 208 100.00%

Precinct Committeeman Precinct 1

Contest: PRECINT COMMITTEEMAN PCT 1
Candidate Name Total Votes Percentage
Lane Mayer, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 21 100.00%
Contest: PRECINT COMMITTEEMAN PCT 1
Candidate Name Total Votes Percentage
Vincent Frazier, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 130 100.00%

Precinct Committeeman Precinct 2

Contest: PRECINT COMMITTEEMAN PCT 2
Candidate Name Total Votes Percentage
Sandra Goffinet, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 20 100.00%
Contest: PRECINT COMMITTEEMAN PCT 2
Candidate Name Total Votes Percentage
Douglas K. Donner, REPUBLICAN PARTY 54 32.14%
Mike Ryan, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 114 67.86%

Precinct Committeeman Precinct 3

Contest: PRECINT COMMITTEEMAN PCT 3
Candidate Name Total Votes Percentage
Dennis Fuller, REPUBLICAN PARTY 71 34.13%
Todd D. Perry, REPUBLICAN PARTY 22 10.58%
Susan M. Spencer, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 115 55.29%

Precinct Committeeman Precinct 4

Contest: PRECINT COMMITTEEMAN PCT 4
Candidate Name Total Votes Percentage
John Allen, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 12 100.00%
Contest: PRECINT COMMITTEEMAN PCT 4
Candidate Name Total Votes Percentage
Mike Gladhart, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 108 100.00%

Precinct Committeeman Precinct 5

Contest: PRECINT COMMITTEEMAN PCT 5
Candidate Name Total Votes Percentage
Ken Harvey, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 103 62.80%
Jordyn T. Howell, REPUBLICAN PARTY 61 37.20%

Precinct Committeeman Precinct 6

Contest: PRECINT COMMITTEEMAN PCT 6
Candidate Name Total Votes Percentage
Chris Anderson, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 40 100.00%

Precinct Committeeman Precinct 8

Contest: PRECINT COMMITTEEMAN PCT 7
Candidate Name Total Votes Percentage
Connie Miller, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 4 100.00%
Contest: PRECINT COMMITTEEMAN PCT 7
Candidate Name Total Votes Percentage
James D. White, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 15 100.00%
Contest: PRECINT COMMITTEEMAN PCT 8
Candidate Name Total Votes Percentage
Carole K. Galloway, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 89 100.00%

Precinct Committeeman Precinct 10

Contest: PRECINT COMMITTEEMAN PCT 10
Candidate Name Total Votes Percentage
Angus Hughes, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 6 100.00%
Contest: PRECINT COMMITTEEMAN PCT 10
Candidate Name Total Votes Percentage
Steve Thornton, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 18 100.00%

Precinct Committeeman Precinct 11

Contest: PRECINT COMMITTEEMAN PCT 11
Candidate Name Total Votes Percentage
Peggy Polito, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 11 100.00%
Contest: PRECINT COMMITTEEMAN PCT 11
Candidate Name Total Votes Percentage
LeAnn Callear, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 97 100.00%

Precinct Committeeman Precinct 13

Contest: PRECINT COMMITTEEMAN PCT 13
Candidate Name Total Votes Percentage
Ruby Stroschein, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 13 100.00%

Precinct Committeeman Precinct 14

Contest: PRECINT COMMITTEEMAN PCT 14
Candidate Name Total Votes Percentage
JoAnn Davis, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 55 100.00%

Supreme Court Justice

Contest: To succeed: Justice Colleen D. Zahn
Candidate Name Total Votes Percentage
Colleen D. Zahn, Winner Winner 1,400 100.00%
Contest: To succeed: Justice Robyn M. Brody
Candidate Name Total Votes Percentage
Robyn Brody, Winner Winner 1,399 100.00%

Court of Appeals Judge

Contest: To succeed: Judge Molly J. Huskey
Candidate Name Total Votes Percentage
Molly J. Huskey, Winner Winner 1,401 100.00%

District Court Judge

Contest: To succeed: Judge Gregory Fitzmaurice
Candidate Name Total Votes Percentage
Adam H. Green, Winner Winner 1,387 100.00%
Contest: To succeed: Judge Jay Gaskill
Candidate Name Total Votes Percentage
John H Bradbury, Winner Winner 935 56.56%
Justin J. Coleman 292 17.66%
Michelle M. Evans 426 25.77%
Contest: To succeed: Judge John C. Judge
Candidate Name Total Votes Percentage
John C. Judge, Winner Winner 1,344 100.00%

Supplemental Levy 288 - please combined Clearwater county results with Latah County Results For contest total

Contest: 288 SUPPLEMENTAL LEVY 288
Candidate Name Total Votes Percentage
IN FAVOR OF, Winner Winner 34 57.63%
AGAINST 25 42.37%

Supplemental Levy 302 - please combined Clearwater county results with Lewis County Results, and Idaho For contest total

Contest: NEZ PERCE 302 LEVY ELECTION 302
Candidate Name Total Votes Percentage
IN FAVOR, Winner Winner 11 57.89%
AGAINST 8 42.11%
Summary
Vote totals for each candidate for each contest.
By Contest
Vote totals for each contest.
By Precinct
Vote totals for each precinct for each contest for each candidate.
By Precinct (Formatted)
Vote totals for each precinct for each contest for each candidate.
XML
Summary data in XML format.