United States Senator

Contest: United States Senator-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Ray J. Writz, CONSTITUTION PARTY 1 100.00%
Contest: United States Senator-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Ben Pursley, DEMOCRATIC PARTY 5 31.25%
David Roth, DEMOCRATIC PARTY 11 68.75%
Contest: United States Senator-Libertarian
Candidate Name Total Votes Percentage
Idaho Sierra Law (Also known as Carta Reale Sierra), LIBERTARIAN PARTY 0 0.00%
Contest: United States Senator-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Brenda Bourn, REPUBLICAN PARTY 39 6.89%
Mike Crapo, REPUBLICAN PARTY 401 70.85%
Natalie M Fleming, REPUBLICAN PARTY 34 6.01%
Scott Trotter, REPUBLICAN PARTY 32 5.65%
Ramont Turnbull, REPUBLICAN PARTY 60 10.60%

United States Representative Dist 2

Contest: United States Representative District 2-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Wendy Norman, DEMOCRATIC PARTY 17 100.00%
Contest: United States Representative District 2-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Flint L. Christensen, REPUBLICAN PARTY 49 8.73%
Daniel Algiers Lucas Levy, REPUBLICAN PARTY 12 2.14%
Chris Porter, REPUBLICAN PARTY 30 5.35%
Mike Simpson, REPUBLICAN PARTY 231 41.18%
Bryan Smith, REPUBLICAN PARTY 239 42.60%

Governor

Contest: Governor-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Chantyrose Davison, CONSTITUTION PARTY 0 0.00%
Write-In, CONSTITUTION PARTY 0 0.00%
Contest: Governor-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Stephen Heidt, DEMOCRATIC PARTY 13 100.00%
Write-Ins, DEMOCRATIC PARTY 0 0.00%
Contest: Governor-Libertarian
Candidate Name Total Votes Percentage
John Dionne Jr., LIBERTARIAN PARTY 0 0.00%
Paul Sand, LIBERTARIAN PARTY 0 0.00%
Contest: Governor-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Steven R Bradshaw, REPUBLICAN PARTY 40 7.02%
Ben Cannady, REPUBLICAN PARTY 2 0.35%
Edward R. Humphreys, REPUBLICAN PARTY 38 6.67%
Ashley Jackson, REPUBLICAN PARTY 10 1.75%
Brad Little, REPUBLICAN PARTY 286 50.18%
Lisa Marie, REPUBLICAN PARTY 6 1.05%
Janice McGeachin, REPUBLICAN PARTY 186 32.63%
Cody Usabel, REPUBLICAN PARTY 2 0.35%

Lieutenant Governor

Contest: Lieutenant Governor-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Pro-Life (A person, formerly known as Marvin Richardson), CONSTITUTION PARTY 0 0.00%
Contest: Lieutenant Governor-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Terri Pickens Manweiler, DEMOCRATIC PARTY 17 100.00%
Contest: Lieutenant Governor-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Scott Bedke, REPUBLICAN PARTY 257 46.73%
Daniel J Gasiorowski, REPUBLICAN PARTY 43 7.82%
Priscilla Giddings, REPUBLICAN PARTY 250 45.45%

Secretary of State

Contest: Secretary of State-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Shawn Keenan, DEMOCRATIC PARTY 14 100.00%
Contest: Secretary of State-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Phil McGrane, REPUBLICAN PARTY 185 34.58%
Dorothy Moon, REPUBLICAN PARTY 275 51.40%
Mary Souza, REPUBLICAN PARTY 75 14.02%

State Controller

Contest: State Controller-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Miste Gardner, CONSTITUTION PARTY 1 100.00%
Contest: State Controller-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Dianna David, DEMOCRATIC PARTY 16 100.00%
Contest: State Controller-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Brandon D Woolf, REPUBLICAN PARTY 491 100.00%

State Treasurer

Contest: State Treasurer-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Jill L Ellsworth, DEMOCRATIC PARTY 17 100.00%
Contest: State Treasurer-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Julie A. Ellsworth, REPUBLICAN PARTY 480 100.00%

Attorney General

Contest: Attorney General-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Steven Scanlin, DEMOCRATIC PARTY 17 100.00%
Contest: Attorney General-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Raúl R. Labrador, REPUBLICAN PARTY 315 51.72%
Arthur ("Art") Macomber, REPUBLICAN PARTY 131 21.51%
Lawrence Wasden, REPUBLICAN PARTY 163 26.77%

Superintendent of Public Instruction

Contest: Superintendent of Public Instruction-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Terry L. Gilbert, DEMOCRATIC PARTY 17 100.00%
Contest: Superintendent of Public Instruction-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Debbie Critchfield, REPUBLICAN PARTY 235 43.52%
Branden J. Durst, REPUBLICAN PARTY 121 22.41%
Sherri Ybarra, REPUBLICAN PARTY 184 34.07%

Legislative District 30 State Senator

Contest: State Senator District 30-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Dave Archuleta, DEMOCRATIC PARTY 17 100.00%
Contest: State Senator District 30-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Jerry D Bingham, REPUBLICAN PARTY 272 48.75%
Julie VanOrden, REPUBLICAN PARTY 286 51.25%

State Representative Position A

Contest: State Representative District 30, Position A-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
David Cannon, REPUBLICAN PARTY 489 100.00%

State Representative Position B

Contest: State Representative District 30, Position B-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Travis Oler, DEMOCRATIC PARTY 16 100.00%
Contest: State Representative District 30, Position B-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Julianne Young, REPUBLICAN PARTY 488 100.00%

County Commissioner District 2

Contest: County Commissioner 2nd District
Candidate Name Total Votes Percentage
M.H."Hootie" Langseth, REPUBLICAN PARTY 495 100.00%

County Commissioner District 3

Contest: County Commissioner 3rd District
Candidate Name Total Votes Percentage
Brian Harrell, REPUBLICAN PARTY 485 100.00%

Clerk of the District Court

Contest: Clerk of the District Court
Candidate Name Total Votes Percentage
Shelly Blackner, REPUBLICAN PARTY 482 100.00%

County Treasurer

Contest: County Treasurer
Candidate Name Total Votes Percentage
Barbara Andersen, REPUBLICAN PARTY 525 100.00%

County Assessor

Contest: County Assessor
Candidate Name Total Votes Percentage
Holly Nelson Standlee, REPUBLICAN PARTY 529 100.00%

County Coroner

Contest: County Coroner
Candidate Name Total Votes Percentage
Tara Beard Parsons, REPUBLICAN PARTY 517 100.00%

Republican Precinct Committeeman

Contest: Republican Precinct Committeeman
Candidate Name Total Votes Percentage
Russ W. Smith, REPUBLICAN PARTY 166 100.00%
Contest: Republican Precinct Committeeman
Candidate Name Total Votes Percentage
Jason Andersen, REPUBLICAN PARTY 179 100.00%

Democratic Precinct Committeeman

Contest: Democratic Precinct Committeeman
Candidate Name Total Votes Percentage
Minnie Stewart, DEMOCRATIC PARTY 2 100.00%
Contest: Democratic Precinct Committeeman
Candidate Name Total Votes Percentage
Karen A. Akers-McDowell, DEMOCRATIC PARTY 2 100.00%

Supreme Court Justice

Contest: To succeed: Justice Colleen D. Zahn
Candidate Name Total Votes Percentage
Colleen D. Zahn 395 100.00%
Contest: To succeed: Justice Robyn M. Brody
Candidate Name Total Votes Percentage
Robyn Brody 441 100.00%

Appellate Court Judge

Contest: To succeed: Judge Molly J. Huskey
Candidate Name Total Votes Percentage
Molly J. Huskey 455 100.00%

District Judge District 7

Contest: To succeed: Judge Bruce L. Pickett
Candidate Name Total Votes Percentage
Bruce L. Pickett 393 100.00%
Contest: To succeed: Judge Dane H. Watkins Jr.
Candidate Name Total Votes Percentage
Dane H. Watkins Jr. 380 100.00%
Contest: To succeed: Judge Darren B. Simpson
Candidate Name Total Votes Percentage
Darren B. Simpson 388 100.00%
Contest: To succeed: Judge Stevan H Thompson
Candidate Name Total Votes Percentage
Stevan H Thompson 373 100.00%
Contest: To succeed: Judge Steven W. Boyce
Candidate Name Total Votes Percentage
Steven W. Boyce 391 100.00%
XML
Summary data in XML format.