United States Senator

Contest: United States Senator-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Ben Pursley, DEMOCRATIC PARTY 770 40.21%
David Roth, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 1,145 59.79%
Contest: United States Senator-Libertarian
Candidate Name Total Votes Percentage
Idaho Sierra Law (Also known as Carta Reale Sierra), LIBERTARIAN PARTY, Winner Winner 15 100.00%
Contest: United States Senator-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Brenda Bourn, REPUBLICAN PARTY 154 7.05%
Mike Crapo, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,676 76.70%
Natalie M Fleming, REPUBLICAN PARTY 135 6.18%
Scott Trotter, REPUBLICAN PARTY 141 6.45%
Ramont Turnbull, REPUBLICAN PARTY 79 3.62%
Contest: United States Senator-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Ray J. Writz, CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 4 100.00%

United States Representative District 2

Contest: United States Representative District 2-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Wendy Norman, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 1,988 100.00%
Contest: United States Representative District 2-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Flint L. Christensen, REPUBLICAN PARTY 47 2.11%
Daniel Algiers Lucas Levy, REPUBLICAN PARTY 56 2.51%
Chris Porter, REPUBLICAN PARTY 87 3.90%
Mike Simpson, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,616 72.40%
Bryan Smith, REPUBLICAN PARTY 426 19.09%

Governor

Contest: Governor-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Stephen Heidt, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 1,714 100.00%
Contest: Governor-Libertarian
Candidate Name Total Votes Percentage
John Dionne Jr., LIBERTARIAN PARTY 6 37.50%
Paul Sand, LIBERTARIAN PARTY, Winner Winner 10 62.50%
Contest: Governor-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Steven R Bradshaw, REPUBLICAN PARTY 41 1.77%
Ben Cannady, REPUBLICAN PARTY 14 0.60%
Edward R. Humphreys, REPUBLICAN PARTY 151 6.52%
Ashley Jackson, REPUBLICAN PARTY 23 0.99%
Brad Little, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,700 73.43%
Lisa Marie, REPUBLICAN PARTY 5 0.22%
Janice McGeachin, REPUBLICAN PARTY 374 16.16%
Cody Usabel, REPUBLICAN PARTY 7 0.30%
Contest: Governor-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Chantyrose Davison, CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 2 100.00%

Lieutenant Governor

Contest: Lieutenant Governor-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Terri Pickens Manweiler, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 1,982 100.00%
Contest: Lieutenant Governor-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Scott Bedke, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,366 63.48%
Daniel J Gasiorowski, REPUBLICAN PARTY 195 9.06%
Priscilla Giddings, REPUBLICAN PARTY 591 27.46%
Contest: Lieutenant Governor-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Pro-Life (A person, formerly known as Marvin Richardson), CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 1 100.00%

Secretary of State

Contest: Secretary of State-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Shawn Keenan, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 1,976 100.00%
Contest: Secretary of State-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Phil McGrane, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,251 58.87%
Dorothy Moon, REPUBLICAN PARTY 579 27.25%
Mary Souza, REPUBLICAN PARTY 295 13.88%

State Controller

Contest: State Controller-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Dianna David, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 1,979 100.00%
Contest: State Controller-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Brandon D Woolf, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,823 100.00%
Contest: State Controller-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Miste Gardner, CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 3 100.00%

State Treasurer

Contest: State Treasurer-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Jill L Ellsworth, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 2,000 100.00%
Contest: State Treasurer-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Julie A. Ellsworth, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,873 100.00%

Attorney General

Contest: Attorney General-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Steven Scanlin, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 1,979 100.00%
Contest: Attorney General-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Raúl R. Labrador, REPUBLICAN PARTY 753 33.80%
Arthur ("Art") Macomber, REPUBLICAN PARTY 240 10.77%
Lawrence Wasden, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,235 55.43%

Superintendent of Public Instruction

Contest: Superintendent of Public Instruction-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Terry L. Gilbert, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 1,992 100.00%
Contest: Superintendent of Public Instruction-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Debbie Critchfield, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 850 39.96%
Branden J. Durst, REPUBLICAN PARTY 498 23.41%
Sherri Ybarra, REPUBLICAN PARTY 779 36.62%

State Senator District 26

Contest: State Senator District 26-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Ron C Taylor, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 2,000 100.00%
Contest: State Senator District 26-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Laurie Lickley, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,287 59.86%
Eric Parker, REPUBLICAN PARTY 863 40.14%

State Representative District 26, Position A

Contest: State Representative District 26, Position A-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Ned Burns, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 2,033 100.00%
Contest: State Representative District 26, Position A-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Mike Pohanka, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,753 100.00%

State Representative District 26, Position B

Contest: State Representative District 26, Position B-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Karma Metzler Fitzgerald, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 1,977 100.00%
Contest: State Representative District 26, Position B-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Lyle Johnstone, REPUBLICAN PARTY 831 44.04%
Jack Nelsen, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,056 55.96%

County Commissioner Second District

Contest: County Commissioner Second District
Candidate Name Total Votes Percentage
Muffy Davis, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 2,120 100.00%

County Commissioner Third District

Contest: County Commissioner Third District
Candidate Name Total Votes Percentage
Angenie McCleary, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 2,040 100.00%

Clerk of the District Court

Contest: Clerk of the District Court
Candidate Name Total Votes Percentage
Stephen McDougall Graham, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 1,411 66.18%
Gretchen Stinnett, DEMOCRATIC PARTY 721 33.82%

County Treasurer

Contest: County Treasurer
Candidate Name Total Votes Percentage
John David Davidson, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 2,025 100.00%

County Assessor

Contest: County Assessor
Candidate Name Total Votes Percentage
Jim Williams, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 2,034 100.00%

County Coroner

Contest: County Coroner
Candidate Name Total Votes Percentage
WRITE-IN, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 61 100.00%

Precinct Committeeman

Contest: Precinct Committeeman 001 North Blaine County
Candidate Name Total Votes Percentage
Candice Stark, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 146 100.00%
Contest: Precinct Committeeman 002 Sun Valley
Candidate Name Total Votes Percentage
Errin Bliss, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 120 100.00%
Contest: Precinct Committeeman 003 North Ketchum
Candidate Name Total Votes Percentage
Janie W Davidson, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 241 100.00%
Contest: Precinct Committeeman 004 South Ketchum
Candidate Name Total Votes Percentage
Gina "GG" Luke, DEMOCRATIC PARTY 111 41.73%
Jeremy Fryberger, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 155 58.27%
Contest: Precinct Committeeman 005 Quigley
Candidate Name Total Votes Percentage
Chantal Suzanne Westerman, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 159 100.00%
Contest: Precinct Committeeman 006 Deer Creek
Candidate Name Total Votes Percentage
Lara McLean, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 92 100.00%
Contest: Precinct Committeeman 007 NW Hailey
Candidate Name Total Votes Percentage
Dana F. Dugan, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 135 100.00%
Contest: Precinct Committeeman 008 NE Hailey
Candidate Name Total Votes Percentage
Patricia Dorr, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 163 100.00%
Contest: Precinct Committeeman 010 NW Woodside
Candidate Name Total Votes Percentage
Pedro Manuel Miramontes Ortiz, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 84 100.00%
Contest: Precinct Committeeman 011 SE Woodside
Candidate Name Total Votes Percentage
Karen Bliss, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 115 100.00%

Justice of the Supreme Court

Contest: To succeed: Justice Colleen D. Zahn
Candidate Name Total Votes Percentage
Colleen D. Zahn, Winner Winner 3,833 100.00%
Contest: To succeed: Justice Robyn M. Brody
Candidate Name Total Votes Percentage
Robyn Brody, Winner Winner 3,877 100.00%

Judge of the Court of Appeals

Contest: To succeed: Judge Molly J. Huskey
Candidate Name Total Votes Percentage
Molly J. Huskey, Winner Winner 3,854 100.00%

Fifth Judicial District Court Judge

Contest: To succeed: Judge Roger B. Harris
Candidate Name Total Votes Percentage
Roger B. Harris, Winner Winner 3,849 100.00%
Contest: To succeed: Judge Benjamin J. Cluff
Candidate Name Total Votes Percentage
Benjamin J. Cluff, Winner Winner 3,816 100.00%
Contest: To succeed: Judge Eric J. Wildman
Candidate Name Total Votes Percentage
Eric J. Wildman, Winner Winner 3,825 100.00%
Contest: To succeed: Judge Jonathan P. Brody
Candidate Name Total Votes Percentage
Jonathan P. Brody, Winner Winner 3,819 100.00%
Contest: To succeed: Judge Michael Patrick Tribe
Candidate Name Total Votes Percentage
Michael Patrick Tribe, Winner Winner 3,811 100.00%
Contest: To succeed: Judge Ned Williamson
Candidate Name Total Votes Percentage
Ned Williamson, Winner Winner 4,032 100.00%
Contest: To succeed: Judge Rosemary Emory
Candidate Name Total Votes Percentage
Rosemary Emory, Winner Winner 3,820 100.00%

Ketchum LOT

Contest: Ketchum LOT Question
Candidate Name Total Votes Percentage
IN FAVOR, Winner Winner 619 53.04%
AGAINST 548 46.96%

Bellevue LOT

Contest: Bellevue LOT Question
Candidate Name Total Votes Percentage
IN FAVOR, Winner Winner 286 80.34%
AGAINST 70 19.66%

Wood River Fire Bond

Contest: Wood River Fire Bond
Candidate Name Total Votes Percentage
IN FAVOR OF 267 34.10%
AGAINST, Winner Winner 516 65.90%
Summary
Vote totals for each candidate for each contest.
By Contest
Vote totals for each contest.
By Precinct
Vote totals for each precinct for each contest for each candidate.
By Precinct (Formatted)
Vote totals for each precinct for each contest for each candidate.
XML
Summary data in XML format.