UNITED STATES SENATOR

Contest: United States Senator-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Ray J. Writz, CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 8 100.00%
Contest: United States Senator-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Ben Pursley, DEMOCRATIC PARTY 123 40.20%
David Roth, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 183 59.80%
Contest: United States Senator-Libertarian
Candidate Name Total Votes Percentage
Idaho Sierra Law (Also known as Carta Reale Sierra), LIBERTARIAN PARTY, Winner Winner 4 100.00%
Contest: United States Senator-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Brenda Bourn, REPUBLICAN PARTY 257 3.60%
Mike Crapo, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 5,327 74.56%
Natalie M Fleming, REPUBLICAN PARTY 455 6.37%
Scott Trotter, REPUBLICAN PARTY 519 7.26%
Ramont Turnbull, REPUBLICAN PARTY 587 8.22%

UNITED STATES REPRESENTATIVE DISTRICT 2

Contest: United States Representative District 2-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Wendy Norman, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 302 100.00%
Contest: United States Representative District 2-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Flint L. Christensen, REPUBLICAN PARTY 477 6.62%
Daniel Algiers Lucas Levy, REPUBLICAN PARTY 96 1.33%
Chris Porter, REPUBLICAN PARTY 403 5.59%
Mike Simpson, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 3,642 50.52%
Bryan Smith, REPUBLICAN PARTY 2,591 35.94%

IDAHO STATE GOVERNOR

Contest: Governor-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Chantyrose Davison, CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 6 100.00%
Contest: Governor-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Stephen Heidt, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 259 100.00%
Contest: Governor-Libertarian
Candidate Name Total Votes Percentage
Paul Sand, LIBERTARIAN PARTY, Winner Winner 3 75.00%
John Dionne Jr., LIBERTARIAN PARTY 1 25.00%
Contest: Governor-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Steven R Bradshaw, REPUBLICAN PARTY 206 2.80%
Ben Cannady, REPUBLICAN PARTY 18 0.24%
Edward R. Humphreys, REPUBLICAN PARTY 880 11.97%
Ashley Jackson, REPUBLICAN PARTY 147 2.00%
Brad Little, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 4,276 58.16%
Lisa Marie, REPUBLICAN PARTY 40 0.54%
Janice McGeachin, REPUBLICAN PARTY 1,776 24.16%
Cody Usabel, REPUBLICAN PARTY 9 0.12%

IDAHO STATE LIEUTENANT GOVERNOR

Contest: Lieutenant Governor-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Pro-Life (A person, formerly known as Marvin Richardson), CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 7 100.00%
Contest: Lieutenant Governor-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Terri Pickens Manweiler, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 295 100.00%
Contest: Lieutenant Governor-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Scott Bedke, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 3,906 55.73%
Daniel J Gasiorowski, REPUBLICAN PARTY 480 6.85%
Priscilla Giddings, REPUBLICAN PARTY 2,623 37.42%

IDAHO SECRETARY OF STATE

Contest: Secretary of State-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Shawn Keenan, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 292 100.00%
Contest: Secretary of State-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Phil McGrane, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 3,199 46.82%
Dorothy Moon, REPUBLICAN PARTY 2,631 38.51%
Mary Souza, REPUBLICAN PARTY 1,002 14.67%

IDAHO STATE CONTROLLER

Contest: State Controller-Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Miste Gardner, CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 7 100.00%
Contest: State Controller-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Dianna David, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 290 100.00%
Contest: State Controller-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Brandon D Woolf, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 6,139 100.00%

IDAHO STATE TREASURER

Contest: State Treasurer-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Jill L Ellsworth, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 297 100.00%
Contest: State Treasurer-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Julie A. Ellsworth, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 6,131 100.00%
Contest: Attorney General-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Steven Scanlin, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 288 100.00%
Contest: Attorney General-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Raúl R. Labrador, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 3,816 54.04%
Arthur ("Art") Macomber, REPUBLICAN PARTY 688 9.74%
Lawrence Wasden, REPUBLICAN PARTY 2,557 36.21%

IDAHO SUPERINTENDENT OF PUBLIC INSTRUCTION

Contest: Superintendent of Public Instruction-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Terry L. Gilbert, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 295 100.00%
Contest: Superintendent of Public Instruction-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Debbie Critchfield, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 3,270 46.75%
Branden J. Durst, REPUBLICAN PARTY 1,548 22.13%
Sherri Ybarra, REPUBLICAN PARTY 2,177 31.12%

LEGISLATIVE DISTRICT 30

Contest: State Senator District 30-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Dave Archuleta, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 292 100.00%
Contest: State Senator District 30-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Julie VanOrden, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 4,232 58.43%
Jerry D Bingham, REPUBLICAN PARTY 3,011 41.57%
Contest: State Representative District 30, Position A-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
David Cannon, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 6,211 100.00%
Contest: State Representative District 30, Position B-Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Travis Oler, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 290 100.00%
Contest: State Representative District 30, Position B-Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Julianne Young, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 5,490 100.00%

BINGHAM COUNTY

Contest: COMMISSIONER SECOND DISTRICT
Candidate Name Total Votes Percentage
Whitney Manwaring, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 5,931 100.00%
Contest: COMMISSIONER THIRD DISTRICT
Candidate Name Total Votes Percentage
Eric Jackson, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 3,417 51.33%
Jessica Lewis, REPUBLICAN PARTY 3,240 48.67%
Contest: COUNTY CLERK
Candidate Name Total Votes Percentage
Pamela Wray Eckhardt, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 6,115 100.00%
Contest: COUNTY TREASURER
Candidate Name Total Votes Percentage
Tanna Beal, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 6,068 100.00%
Contest: COUNTY CORONER
Candidate Name Total Votes Percentage
James "Jimmy" Roberts, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 4,965 72.74%
Lisa A. Rowland, REPUBLICAN PARTY 1,861 27.26%
Contest: COUNTY ASSESSOR
Candidate Name Total Votes Percentage
Donavan D. Harrington, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 5,968 100.00%

PRECINCT COMMITTEEMEN

Contest: COMMITTEEMAN Precinct 1
Candidate Name Total Votes Percentage
Jaron Ricks, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 200 100.00%
Contest: COMMITTEEMAN Precinct 2
Candidate Name Total Votes Percentage
Roy Chiappini, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 206 100.00%
Contest: COMMITTEEMAN Precinct 3
Candidate Name Total Votes Percentage
Donavan D. Harrington, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 197 100.00%
Contest: COMMITTEEMAN Precinct 4
Candidate Name Total Votes Percentage
Dan Cravens, REPUBLICAN PARTY 113 41.70%
M. Wade Virgin, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 158 58.30%
Contest: COMMITTEEMAN Precinct 5
Candidate Name Total Votes Percentage
Ginette C. Manwaring, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 235 100.00%
Contest: COMMITTEEMAN Precinct 6
Candidate Name Total Votes Percentage
Mark Collard, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 178 63.57%
Carey Faye Walton, REPUBLICAN PARTY 102 36.43%
Contest: COMMITTEEMAN Precinct 7
Candidate Name Total Votes Percentage
Matthew Ted Thompson, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 397 100.00%
Contest: COMMITTEEMAN Precinct 8
Candidate Name Total Votes Percentage
Mark R. Bair, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 276 100.00%
Contest: COMMITTEEMAN Precinct 9
Candidate Name Total Votes Percentage
Corenna Cannon, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 182 51.85%
Emilee Murdoch, REPUBLICAN PARTY 169 48.15%
Contest: COMMITTEEMAN Precinct 10
Candidate Name Total Votes Percentage
Roger O. Cook, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 203 100.00%
Contest: COMMITTEEMAN Precinct 11
Candidate Name Total Votes Percentage
S. Tracy Lake, REPUBLICAN PARTY 63 28.90%
Bill Martin, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 155 71.10%
Contest: COMMITTEEMAN Precinct 12
Candidate Name Total Votes Percentage
Kevin Frost, REPUBLICAN PARTY 103 29.10%
Lon Harrington, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 251 70.90%
Contest: COMMITTEEMAN Precinct 13
Candidate Name Total Votes Percentage
Travis Oler, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 18 100.00%
Contest: COMMITTEEMAN Precinct 14
Candidate Name Total Votes Percentage
Jeffrey L. Kelley, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 329 100.00%
Contest: COMMITTEEMAN Precinct 15
Candidate Name Total Votes Percentage
Julie Beck, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 129 54.89%
Chris Pratt, REPUBLICAN PARTY 106 45.11%
Contest: COMMITTEEMAN Precinct 16
Candidate Name Total Votes Percentage
A. Ladd Carter, REPUBLICAN PARTY 81 50.00%
Jordan Johns, REPUBLICAN PARTY 81 50.00%
Contest: COMMITTEEMAN Precinct 17
Candidate Name Total Votes Percentage
Josh Sorensen, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 327 100.00%
Contest: COMMITTEEMAN Precinct 18
Candidate Name Total Votes Percentage
Jeff Belnap, REPUBLICAN PARTY 117 46.06%
Julie VanOrden, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 137 53.94%
Contest: COMMITTEEMAN Precinct 19
Candidate Name Total Votes Percentage
Ronda J Cheatham, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 118 100.00%
Contest: COMMITTEEMAN Precinct 20
Candidate Name Total Votes Percentage
WRITE-IN, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 9 100.00%
Contest: COMMITTEEMAN Precinct 21
Candidate Name Total Votes Percentage
Ben G. Fuhriman, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 233 70.39%
Lance E. Griffith, REPUBLICAN PARTY 98 29.61%
Contest: COMMITTEEMAN Precinct 22
Candidate Name Total Votes Percentage
Richard Johnson, REPUBLICAN PARTY 155 43.79%
Kirt McKinlay, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 199 56.21%
Contest: COMMITTEEMAN Precinct 23
Candidate Name Total Votes Percentage
WRITE-IN, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 21 100.00%
Contest: COMMITTEEMAN Precinct 24
Candidate Name Total Votes Percentage
Jeff Gardner, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 256 100.00%
Contest: COMMITTEEMAN Precinct 25
Candidate Name Total Votes Percentage
Ronald D. Murdock, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 288 100.00%

SUPREME COURT JUSTICE

Contest: To succeed: Justice Colleen D. Zahn
Candidate Name Total Votes Percentage
Colleen D. Zahn, Winner Winner 5,919 100.00%
Contest: To succeed: Justice Robyn M. Brody
Candidate Name Total Votes Percentage
Robyn Brody, Winner Winner 5,825 100.00%

COURT OF APPEALS JUDGE

Contest: To succeed: Judge Molly J. Huskey
Candidate Name Total Votes Percentage
Molly J. Huskey, Winner Winner 5,955 100.00%

DISTRICT COURT JUDGE - DISTRICT 7

Contest: To succeed: Judge Bruce L. Pickett
Candidate Name Total Votes Percentage
Bruce L. Pickett, Winner Winner 5,837 100.00%
Contest: To succeed: Judge Dane H. Watkins Jr.
Candidate Name Total Votes Percentage
Dane H. Watkins Jr., Winner Winner 5,746 100.00%
Contest: To succeed: Judge Darren B. Simpson
Candidate Name Total Votes Percentage
Darren B. Simpson, Winner Winner 5,913 100.00%
Contest: To succeed: Judge Stevan H Thompson
Candidate Name Total Votes Percentage
Stevan H Thompson, Winner Winner 5,718 100.00%
Contest: To succeed: Judge Steven W. Boyce
Candidate Name Total Votes Percentage
Steven W. Boyce, Winner Winner 5,654 100.00%

CEMETERY DISTRICTS

Contest: MORELAND OVERRIDE Moreland Cemetary
Candidate Name Total Votes Percentage
IN FAVOR OF, Winner Winner 447 66.52%
AGAINST 225 33.48%
Contest: Override Riverside-Thomas Cem Riverside Thomas Cemetary
Candidate Name Total Votes Percentage
IN FAVOR OF, Winner Winner 799 69.48%
AGAINST 351 30.52%

EASTERN IDAHO REGIONAL SEWER DISTRICT (COMBINE BINGHAM COUTNY RESULTS WITH BONNEVILLE COUNTY RESULTS FOR CONTEST TOTAL)

Contest: East Idaho Sewer Formation
Candidate Name Total Votes Percentage
IN FAVOR OF, Winner Winner 485 75.55%
AGAINST 157 24.45%
Summary
Vote totals for each candidate for each contest.
By Contest
Vote totals for each contest.
By Precinct
Vote totals for each precinct for each contest for each candidate.
By Precinct (Formatted)
Vote totals for each precinct for each contest for each candidate.
XML
Summary data in XML format.