Skip to Content
Website Updated: 6/13/2024 8:37:35 AM
Loading...

United States Representative District 2

Contest: US Representative District 2 - Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Idaho Law - Carta Sierra, CONSTITUTION PARTY 9 47.37%
Pro-Life, CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 10 52.63%
Contest: US Representative District 2 - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
David Roth, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 580 100.00%
Contest: US Representative District 2 - Libertarian
Candidate Name Total Votes Percentage
Todd Corsetti, LIBERTARIAN PARTY, Winner Winner 23 100.00%
Contest: US Representative District 2 - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Scott Cleveland, REPUBLICAN PARTY 4,861 44.15%
Sean Higgins, REPUBLICAN PARTY 920 8.36%
Mike Simpson, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 5,228 47.49%

Legislative District 24 (Combine Results with Camas and Gooding Counties)

Contest: State Senator District 24 - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Edward A Easterling, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 197 100.00%
Contest: State Senator District 24 - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Alex Caval, REPUBLICAN PARTY 2,974 46.32%
Glenneda Zuiderveld, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 3,447 53.68%
Contest: State Representative District 24 Seat A - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Chenele Dixon, REPUBLICAN PARTY 2,694 42.22%
Clint Hostetler, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 3,687 57.78%
Contest: State Representative District 24 Seat B - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Jeff Faulkner, REPUBLICAN PARTY 2,403 40.02%
Steve Miller, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 3,601 59.98%

Legislative District 25

Contest: State Senator District 25 - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Linda Wright Hartgen, REPUBLICAN PARTY 1,761 36.93%
Josh Kohl, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 3,008 63.07%
Contest: State Representative District 25 Seat A - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
W. Lane Startin, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 380 100.00%
Contest: State Representative District 25 Seat A - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Lance Clow, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 3,848 100.00%
Contest: State Representative District 25 Seat B - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Gregory (Greg) Lanting, REPUBLICAN PARTY 1,962 41.69%
David J. Leavitt, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,744 58.31%

County Commissioner

Contest: County Commissioner District 1 - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Brent D Reinke, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 9,514 100.00%
Contest: County Commissioner District 3 - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Burke Davidson, REPUBLICAN PARTY 3,292 34.29%
Rocky Matthews, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 6,308 65.71%

County Sheriff

Contest: County Sheriff - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Andrew Easterday, REPUBLICAN PARTY 5,080 45.88%
Jack Johnson, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 5,993 54.12%

County Coroner

Contest: County Coroner - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Will Carson, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 9,609 100.00%

County Prosecuting Attorney

Contest: County Prosecuting Attorney - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Grant Loebs, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 9,350 100.00%

Judicial Positions

Contest: Justice of the Supreme Court - To Succeed: G. Richard Bevan
Candidate Name Total Votes Percentage
G. Richard Bevan, Winner Winner 10,215 100.00%
Contest: Judge of the Court of Appeals - To Succeed: David W. Gratton
Candidate Name Total Votes Percentage
David W. Gratton, Winner Winner 9,908 100.00%
Contest: Judge of the Court of Appeals - To Succeed: Jessica Marie Lorello
Candidate Name Total Votes Percentage
Jessica Marie Lorello, Winner Winner 9,849 100.00%

Ballot Questions

Contest: Castleford Joint School District 417 - Bond
Candidate Name Total Votes Percentage
In Favor Of 163 55.63%
Against 130 44.37%

Precinct Committeeman - Democratic

Contest: Precinct Buhl 5 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Wendy L. French, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 20 100.00%
Contest: Precinct Filer 3 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Julie L. Taylor, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 11 100.00%
Contest: Precinct Hansen Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Mike Rainey, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 14 100.00%
Contest: Precinct Kimberly 1 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Maggie Gaynor, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 9 100.00%
Contest: Precinct Kimberly 2 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Christine McFarlin, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 13 100.00%
Contest: Precinct Kimberly 3 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Phillip C. Uhlig, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 13 100.00%
Contest: Precinct Twin Falls 1 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
W. Lane Startin, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 18 100.00%
Contest: Precinct Twin Falls 3 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Ebony Yarger, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 17 100.00%
Contest: Precinct Twin Falls 5 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Erik Long, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 14 100.00%
Contest: Precinct Twin Falls 7 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Carolyn White, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 24 100.00%
Contest: Precinct Twin Falls 8 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Pam Blankenheim, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 21 100.00%
Contest: Precinct Twin Falls 9 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Noemi Juarez, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 20 100.00%
Contest: Precinct Twin Falls 10 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Chris Vaage, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 15 100.00%
Contest: Precinct Twin Falls 12 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Catherine R Talkington, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 24 100.00%
Contest: Precinct Twin Falls 13 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Etha Carruthers, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 18 100.00%
Contest: Precinct Twin Falls 16 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Heather A. Muth, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 19 100.00%
Contest: Precinct Twin Falls 18 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Michael A. Becerra, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 14 100.00%
Contest: Precinct Twin Falls 19 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Leah Jones, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 18 100.00%
Contest: Precinct Twin Falls 21 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Jodi Barry, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 21 100.00%
Contest: Precinct Twin Falls 22 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Christopher Clegg, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 21 100.00%
Contest: Precinct Twin Falls 24 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Debra Kraal, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 16 100.00%
Contest: Precinct Twin Falls 26 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Sara R. Flores, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 8 100.00%

Precinct Committeeman - Republican

Contest: Precinct Buhl 1 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
J.D. Gould, REPUBLICAN PARTY 164 42.05%
Kathy Thomsen, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 226 57.95%
Contest: Precinct Buhl 2 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Joan Hurlock, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 246 65.43%
Chuck Reinke, REPUBLICAN PARTY 130 34.57%
Contest: Precinct Buhl 3 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Sandy Gleason, REPUBLICAN PARTY 123 41.28%
Rick Pearson, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 175 58.72%
Contest: Precinct Buhl 4 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Carla Critchfield, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 112 59.89%
Cory B. Santos, REPUBLICAN PARTY 75 40.11%
Contest: Precinct Buhl 5 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Menno deRijk, REPUBLICAN PARTY 56 25.34%
Marla Sisson, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 165 74.66%
Contest: Precinct Castleford Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
John Brubaker, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 198 75.00%
Billee Dinges, REPUBLICAN PARTY 66 25.00%
Contest: Precinct Deep Creek Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Armand Eckert, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 90 54.88%
Gregory Hill, REPUBLICAN PARTY 74 45.12%
Contest: Precinct Filer 1 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Adrian Arp, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 150 53.76%
Carolyn Jennings, REPUBLICAN PARTY 129 46.24%
Contest: Precinct Filer 2 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Gretchen Clelland, REPUBLICAN PARTY 110 40.74%
Mike Jensen, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 160 59.26%
Contest: Precinct Filer 3 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Creighton Knight, REPUBLICAN PARTY 147 47.57%
John Pitz, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 162 52.43%
Contest: Precinct Hansen Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Roxann Campos, REPUBLICAN PARTY 125 44.17%
Larry Hollifield, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 158 55.83%
Contest: Precinct Hollister Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Ryan Christopherson, REPUBLICAN PARTY 74 34.91%
James W. Lanting, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 138 65.09%
Contest: Precinct Kimberly 1 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Rob Sturgill, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 330 100.00%
Contest: Precinct Kimberly 2 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Lisa Gauger, REPUBLICAN PARTY 164 49.55%
Stephanie D. Snarr, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 167 50.45%
Contest: Precinct Kimberly 3 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Sarah Bacon, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 216 55.81%
Rick Brune, REPUBLICAN PARTY 171 44.19%
Contest: Precinct Kimberly 4 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Dan Shewmaker, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 209 100.00%
Contest: Precinct Maroa Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Alexander K. Reed, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 126 100.00%
Contest: Precinct Murtaugh Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Chancey Perkins, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 162 100.00%
Contest: Precinct Twin Falls 1 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Connie M Smith, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 95 100.00%
Contest: Precinct Twin Falls 2 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Hunter Rowland, REPUBLICAN PARTY 51 45.95%
Eric M. Smallwood, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 60 54.05%
Contest: Precinct Twin Falls 3 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Linda K Gooden, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 65 50.39%
Dan Lewin, REPUBLICAN PARTY 64 49.61%
Contest: Precinct Twin Falls 4 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Taylor S. Clelland, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 103 100.00%
Contest: Precinct Twin Falls 5 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Kiel Rigby Willmore, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 161 100.00%
Contest: Precinct Twin Falls 6 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Elisha Figueroa, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 273 100.00%
Contest: Precinct Twin Falls 7 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Don Hall, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 101 57.71%
Shane Klaas, REPUBLICAN PARTY 74 42.29%
Contest: Precinct Twin Falls 8 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Josh Kohl, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 154 61.85%
Cherie Vollmer, REPUBLICAN PARTY 95 38.15%
Contest: Precinct Twin Falls 9 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Mike Mathews, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 124 65.61%
Regina Smith, REPUBLICAN PARTY 65 34.39%
Contest: Precinct Twin Falls 10 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Kristin Arrington, REPUBLICAN PARTY 90 43.90%
Ray M. Parrish, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 115 56.10%
Contest: Precinct Twin Falls 11 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Jacque Brown, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 145 61.97%
Eddy Griggs, REPUBLICAN PARTY 89 38.03%
Contest: Precinct Twin Falls 12 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Oma Deon Lane, REPUBLICAN PARTY 48 17.71%
Terry McCurdy, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 223 82.29%
Contest: Precinct Twin Falls 13 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Redgie Kate Bigham, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 138 100.00%
Contest: Precinct Twin Falls 14 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Jamie L. Vollmer, REPUBLICAN PARTY 54 22.13%
Leslie Wolff, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 190 77.87%
Contest: Precinct Twin Falls 15 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
David Patrick, REPUBLICAN PARTY 52 45.61%
Paul Thompson, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 62 54.39%
Contest: Precinct Twin Falls 16 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Benjamin Bodsford, REPUBLICAN PARTY 68 40.72%
Jill Sweesy, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 99 59.28%
Contest: Precinct Twin Falls 17 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Deneice Carter, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 147 100.00%
Contest: Precinct Twin Falls 18 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Bobbi Kaye Mani, REPUBLICAN PARTY 92 36.36%
Christopher Reid, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 161 63.64%
Contest: Precinct Twin Falls 19 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Char Alexander, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 124 56.88%
S. Nathan Sherwood, REPUBLICAN PARTY 94 43.12%
Contest: Precinct Twin Falls 20 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Billy Burleigh, REPUBLICAN PARTY 127 38.37%
Suzie Hawkins, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 204 61.63%
Contest: Precinct Twin Falls 21 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Eileen McDevitt, REPUBLICAN PARTY 66 34.38%
Jim Stevens, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 126 65.63%
Contest: Precinct Twin Falls 22 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Neil R Harpster, REPUBLICAN PARTY 61 34.46%
Craig Hawkins, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 116 65.54%
Contest: Precinct Twin Falls 23 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Chance Requa, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 59 59.60%
Rebecca M Smith, REPUBLICAN PARTY 40 40.40%
Contest: Precinct Twin Falls 24 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Andrew Mix, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 326 64.43%
Linda Venable, REPUBLICAN PARTY 180 35.57%
Contest: Precinct Twin Falls 25 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Steven Kohtz, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 172 56.03%
Tom Zuiderveld, REPUBLICAN PARTY 135 43.97%
Contest: Precinct Twin Falls 26 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Tom Billington, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 198 63.26%
Gloria E. Mayoh, REPUBLICAN PARTY 115 36.74%
Summary
Vote totals for each candidate for each contest.
By Contest
Vote totals for each contest.
By Precinct
Vote totals for each Precinct for each contest for each candidate.
By Precinct (Formatted)
Vote totals for each Precinct for each contest for each candidate.
XML
Summary data in XML format.