Skip to Content
Website Updated: 6/13/2024 8:36:22 AM
Loading...

United States Representative District 1

Contest: US Representative District 1 - Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Brendan J. Gomez, CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 4 100.00%
Contest: US Representative District 1 - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Kaylee Peterson, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 177 100.00%
Contest: US Representative District 1 - Libertarian
Candidate Name Total Votes Percentage
Matt Loesby, LIBERTARIAN PARTY, Winner Winner 12 100.00%
Contest: US Representative District 1 - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Russ Fulcher, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,915 100.00%

Legislative District 9 (Combine Results with Canyon and Washington County)

Contest: State Senator District 9 - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Rachel Buck, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 174 100.00%
Contest: State Senator District 9 - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Brandon Shippy, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,800 55.03%
Scott Syme, REPUBLICAN PARTY 1,471 44.97%
Contest: State Representative District 9 Seat A - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Thomas P Albritton, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 174 100.00%
Contest: State Representative District 9 Seat A - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Jacyn Gallagher, REPUBLICAN PARTY 1,344 41.15%
John C. Shirts, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,922 58.85%
Contest: State Representative District 9 Seat B - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Jody Keeler, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 174 100.00%
Contest: State Representative District 9 Seat B - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Judy Boyle, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,772 100.00%

County Commissioner

Contest: County Commissioner District 1 - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Anne-Marie Kelso, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,835 100.00%
Contest: County Commissioner District 3 - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Ken Bishop, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,800 100.00%

County Sheriff

Contest: County Sheriff - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Andy Creech, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,940 100.00%

County Coroner

Contest: County Coroner - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Ernest Alioto, REPUBLICAN PARTY 787 27.75%
Ethan Mittelstadt, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,049 72.25%

County Prosecuting Attorney

Contest: County Prosecuting Attorney - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Mike Duke, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,768 100.00%

Judicial Positions

Contest: Justice of the Supreme Court - To Succeed: G. Richard Bevan
Candidate Name Total Votes Percentage
G. Richard Bevan, Winner Winner 3,018 100.00%
Contest: Judge of the Court of Appeals - To Succeed: David W. Gratton
Candidate Name Total Votes Percentage
David W. Gratton, Winner Winner 3,015 100.00%
Contest: Judge of the Court of Appeals - To Succeed: Jessica Marie Lorello
Candidate Name Total Votes Percentage
Jessica Marie Lorello, Winner Winner 2,987 100.00%

Ballot Questions

Contest: City of Payette - Special Revenue Bond
Candidate Name Total Votes Percentage
In Favor Of, Winner Winner 636 72.69%
Against 239 27.31%
Contest: Fruitland School District No. 373 - Fund Levy
Candidate Name Total Votes Percentage
In Favor Of, Winner Winner 826 57.04%
Against 622 42.96%

Precinct Committeeman - Democratic

Contest: Precinct 2 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Candace Grasmick Foss, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 34 100.00%
Contest: Precinct 8 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Katy Dahlman, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 35 100.00%
Contest: Precinct 9 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Jeannine Smith, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 12 100.00%

Precinct Committeeman - Libertarian

Contest: Precinct 8 Committeeman - Libertarian
Candidate Name Total Votes Percentage
Zach Callear, LIBERTARIAN PARTY, Winner Winner 2 100.00%

Precinct Committeeman - Republican

Contest: Precinct 1 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Barbara Fitch, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 103 50.24%
Daniel L. Kauvaka, REPUBLICAN PARTY 102 49.76%
Contest: Precinct 2 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Howard Rynearson, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 366 100.00%
Contest: Precinct 3 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Brenda Lee Telles, REPUBLICAN PARTY 53 28.19%
Sharon Worley, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 135 71.81%
Contest: Precinct 4 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Donna D. Peterson, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 127 100.00%
Contest: Precinct 5 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Matt Brock, REPUBLICAN PARTY 226 41.17%
Patti S. Nitz, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 323 58.83%
Contest: Precinct 6 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Ken Bishop, REPUBLICAN PARTY 214 46.52%
Jacob E. Rynearson, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 246 53.48%
Contest: Precinct 7 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Joe Maxwell, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 92 100.00%
Contest: Precinct 8 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Michael Dolton, REPUBLICAN PARTY 174 37.18%
Brandon Shippy, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 294 62.82%
Contest: Precinct 9 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Joan L. Howell, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 306 100.00%
Contest: Precinct 10 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Josh Davis, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 16 100.00%
Summary
Vote totals for each candidate for each contest.
XML
Summary data in XML format.