Skip to Content
Website Updated: 6/13/2024 8:28:43 AM
Loading...

United State Representative District 2

Contest: US Representative District 2 - Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Idaho Law - Carta Sierra, CONSTITUTION PARTY 1 20.00%
Pro-Life (A person formerly known as Marvin Richardson), CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 4 80.00%
Contest: US Representative District 2 - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
David Roth, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 46 100.00%
Contest: US Representative District 2 - Libertarian
Candidate Name Total Votes Percentage
Todd Corsetti, LIBERTARIAN PARTY, Winner Winner 5 100.00%
Contest: US Representative District 2 - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Sean Higgins, REPUBLICAN PARTY 170 11.70%
Scott Cleveland, REPUBLICAN PARTY 254 17.48%
Mike Simpson, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,029 70.82%

Legislative District 35 (Combine results with Caribou, Bannock, Bonneville, and Teton Counties)

Contest: State Senator District 35 - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Chris Riley, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 46 100.00%
Contest: State Senator District 35 - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Doug Toomer, REPUBLICAN PARTY 443 29.89%
Mark Harris, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,039 70.11%
Contest: State Representative District 35 Seat A - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Joseph Messerly, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 47 100.00%
Contest: State Representative District 35 Seat A - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Kevin Andrus, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,323 100.00%
Contest: State Representative District 35 Seat B - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Maggie Shaw, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 46 100.00%
Contest: State Representative District 35 Seat B - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Brett C. Skidmore, REPUBLICAN PARTY 517 36.08%
Joshua Wheeler, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 916 63.92%

County Commissioner

Contest: County Commissioner District 1 - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Alan Eborn, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 683 45.08%
Kathy Hemmert, REPUBLICAN PARTY 212 13.99%
Bradley D Jensen, REPUBLICAN PARTY 620 40.92%
Contest: County Commissioner District 3 - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Wynn Olsen, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,064 70.93%
Tracy Park, REPUBLICAN PARTY 436 29.07%

County Sheriff

Contest: County Sheriff - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Bart Heslington, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,219 100.00%

Judicial Positions

Contest: Justice of the Supreme Court - To Succeed: G. Richard Bevan
Candidate Name Total Votes Percentage
G. Richard Bevan, Winner Winner 1,447 100.00%
Contest: Judge of the Court of Appeals - To Succeed: David W. Gratton
Candidate Name Total Votes Percentage
David W. Gratton, Winner Winner 1,395 100.00%
Contest: Judge of the Court of Appeals - To Succeed: Jessica Marie Lorello
Candidate Name Total Votes Percentage
Jessica Marie Lorello, Winner Winner 1,373 100.00%

Ballot Questions

Contest: Bear Lake County School District No. 33 - Levy
Candidate Name Total Votes Percentage
In Favor, Winner Winner 1,037 66.90%
Against 513 33.10%

Precinct Committeeman-Republican

Contest: Precinct 1 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Roger Jones, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 185 100.00%
Contest: Precinct 2 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Kerry Haddock, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 142 100.00%
Contest: Precinct 3 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Jane Aggers, REPUBLICAN PARTY 24 13.95%
Jan Price, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 148 86.05%
Contest: Precinct 5 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Kristy Crane, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 98 100.00%
Contest: Precinct 6 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Keith Martindale, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 50 100.00%
Contest: Precinct 7 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Paul Sousa, REPUBLICAN PARTY 13 16.05%
Dale Thornock, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 68 83.95%
Contest: Precinct 8 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Bryce Rodney Bunderson, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 54 100.00%
Contest: Precinct 9 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Ron Jensen, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 58 100.00%
Contest: Precinct 10 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Tyson Garth Boehme, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 52 71.23%
Lance Fitzsimmons, REPUBLICAN PARTY 21 28.77%
Contest: Precinct 11 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Albert K Johnson, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 123 100.00%
Contest: Precinct 13 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Becky Solum, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 113 86.92%
Blu Sullivan, REPUBLICAN PARTY 17 13.08%
Contest: Precinct 15 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Cindy Garner, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 64 100.00%
Contest: Precinct 16 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Robert Geddes, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 38 100.00%
Contest: Precinct 17 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Jim Parker, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 67 100.00%
XML
Summary data in XML format.