Skip to Content
Website Updated: 6/13/2024 8:33:37 AM
Loading...

United States Representative District 1

Contest: US Representative District 1 - Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Brendan J. Gomez, CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 9 100.00%
Contest: US Representative District 1 - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Kaylee Peterson, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 846 100.00%
Contest: US Representative District 1 - Libertarian
Candidate Name Total Votes Percentage
Matt Loesby, LIBERTARIAN PARTY, Winner Winner 16 100.00%
Contest: US Representative District 1 - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Russ Fulcher, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 3,278 100.00%

Legislative District 6 (Combine Results with Lewis and Nez Perce Counties)

Contest: State Senator District 6 - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Julia Parker, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 834 100.00%
Contest: State Senator District 6 - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Robert Blair, REPUBLICAN PARTY 1,966 45.48%
Dan Foreman, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,357 54.52%
Contest: State Representative District 6 Seat A - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Trish Carter-Goodheart, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 829 100.00%
Contest: State Representative District 6 Seat A - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Colton Bennett, REPUBLICAN PARTY 1,668 38.42%
Dave Dalby, REPUBLICAN PARTY 784 18.06%
Lori McCann, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,889 43.52%
Contest: State Representative District 6 Seat B - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Kathy Dawes, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 844 100.00%
Contest: State Representative District 6 Seat B - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Brandon Mitchell, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 3,298 100.00%

County Commissioner

Contest: County Commissioner District 1 - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Mark Thorne, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 830 100.00%
Contest: County Commissioner District 1 - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Tony Johnson, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 3,281 100.00%
Contest: County Commissioner District 3 - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
John Bohman, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 837 100.00%
Contest: County Commissioner District 3 - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Jason Stooks, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 3,080 100.00%

County Sheriff

Contest: County Sheriff - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Richie Skiles, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 3,580 100.00%

County Prosecuting Attorney

Contest: County Prosecuting Attorney - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
W.W. "Bill" Thompson, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 842 100.00%

Judicial Positions

Contest: Justice of the Supreme Court - To Succeed: G. Richard Bevan
Candidate Name Total Votes Percentage
G. Richard Bevan, Winner Winner 4,295 100.00%
Contest: Judge of the Court of Appeals - To Succeed: David W. Gratton
Candidate Name Total Votes Percentage
David W. Gratton, Winner Winner 4,276 100.00%
Contest: Judge of the Court of Appeals - To Succeed: Jessica Marie Lorello
Candidate Name Total Votes Percentage
Jessica Marie Lorello, Winner Winner 4,209 100.00%

Ballot Questions

Contest: Potlatch School District NO. 282- Levy
Candidate Name Total Votes Percentage
In Favor, Winner Winner 579 51.56%
Against 544 48.44%
Contest: Troy School District NO. 287- Levy
Candidate Name Total Votes Percentage
In Favor, Winner Winner 327 67.01%
Against 161 32.99%

Precinct Committeeman- Democratic

Contest: Precinct Moscow 1 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Gretchen Wissner, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 6 100.00%
Contest: Precinct Moscow 2 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Dan Schmidt, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 27 100.00%
Contest: Precinct Moscow 3 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Mary S. McGregor, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 34 100.00%
Contest: Precinct Moscow 4 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Joanne Reece, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 44 100.00%
Contest: Precinct Moscow 5 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
David C. Drown, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 49 100.00%
Contest: Precinct Moscow 7 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Margaret S. Dibble, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 30 100.00%
Contest: Precinct Moscow 9 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Mary Jo Van Gerpen, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 59 100.00%
Contest: Precinct Moscow 10 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Linda Pike, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 42 100.00%
Contest: Precinct Moscow 11 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
John K. Fellman, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 49 100.00%
Contest: Precinct Moscow 13 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Archie A. George, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 46 100.00%
Contest: Precinct Moscow 15 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
D'Wayne Hodgin, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 36 100.00%
Contest: Precinct Moscow 17 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Marian (Mimi) Pengilly, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 54 100.00%
Contest: Precinct Deary 19 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Richard Corey, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 25 100.00%
Contest: Precinct Genesee 21 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Heather Stout, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 20 100.00%
Contest: Precinct Juliaette 23 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Justin F. Cope, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 10 100.00%
Contest: Precinct Kendrick 24 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Andrea Masom, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 7 100.00%
Contest: Precinct Palouse 26 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Scott J. Dockins, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 11 100.00%
Contest: Precinct Potlach 27 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Brian Potter, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 29 100.00%
Contest: Precinct Princeton 28 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Bradley P. Blum, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 22 100.00%
Contest: Precinct Troy North 29 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Sean R. Sargent, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 39 100.00%
Contest: Precinct Viola 30 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Karen M. Hansen, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 16 100.00%
Contest: Precinct Onaway 37 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Kasey Kampster, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 5 100.00%
Contest: Precinct Troy South 39 Committeeman - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
BJ Swanson, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 28 100.00%

Precinct Committeeman - Republican

Contest: Precinct Moscow 1 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Jason Elmore, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 32 100.00%
Contest: Precinct Moscow 2 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Kimberli Sutherland, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 75 100.00%
Contest: Precinct Moscow 3 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Cody Barr, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 74 57.81%
Dale Miller, REPUBLICAN PARTY 54 42.19%
Contest: Precinct Moscow 4 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Max B. Ryan, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 141 100.00%
Contest: Precinct Moscow 5 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Jason Stooks, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 114 100.00%
Contest: Precinct Moscow 6 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Garth Taylor, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 61 100.00%
Contest: Precinct Moscow 7 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Dan Schoenberg, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 100 100.00%
Contest: Precinct Moscow 9 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
John Wright, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 118 100.00%
Contest: Precinct Moscow 10 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Colton Bennett, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 85 100.00%
Contest: Precinct Moscow 11 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Nethaniel Ealy, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 91 100.00%
Contest: Precinct Moscow 12 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Shane Anderson, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 74 63.25%
Martin J. Shaw, REPUBLICAN PARTY 43 36.75%
Contest: Precinct Moscow 13 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Jim Gray, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 70 100.00%
Contest: Precinct Moscow 15 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Renae Bafus, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 68 100.00%
Contest: Precinct Moscow 16 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Lauren Young, REPUBLICAN PARTY 14 34.15%
Matt Ivers, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 27 65.85%
Contest: Precinct Moscow 17 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Cindy Agidius, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 87 54.38%
Michelle (Shelley) McGuire, REPUBLICAN PARTY 73 45.63%
Contest: Precinct Genesee 21 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Caroline Nilsson Troy, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 223 100.00%
Contest: Precinct Harvard 22 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Peter C. Warwick, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 96 100.00%
Contest: Precinct Julietta 23 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Richard Lawless, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 66 100.00%
Contest: Precinct Kendrick 24 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Lori Warner, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 83 100.00%
Contest: Precinct Linden 25 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Rebecca "Becky" Loomis, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 37 100.00%
Contest: Precinct Palouse 26 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Peggy Gottschalk, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 90 100.00%
Contest: Precinct Potlatch 27 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Terry D. Carlson, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 209 100.00%
Contest: Precinct Princeton 28 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Wendy Bouma, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 215 100.00%
Contest: Precinct Troy North 29 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Julie Fry, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 160 100.00%
Contest: Precinct Viola 30 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Josh Buessing, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 58 50.88%
John Paradis, REPUBLICAN PARTY 56 49.12%
Contest: Precinct Cora 31 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
R. Madeline McComas, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 82 100.00%
Contest: Precinct Onaway 37 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Anthony Felix, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 31 100.00%
Contest: Precinct Troy South 39 Committeeman - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Toni Salerno, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 88 100.00%
Summary
Vote totals for each candidate for each contest.
By Contest
Vote totals for each contest.
By Precinct
Vote totals for each Precinct for each contest for each candidate.
By Precinct (Formatted)
Vote totals for each Precinct for each contest for each candidate.
XML
Summary data in XML format.