Skip to Content
Website Updated: 6/13/2024 8:32:03 AM
Loading...

United States Representative District 2

Contest: US Representative District 2 - Constitution
Candidate Name Total Votes Percentage
Idaho Law - Carta Sierra, CONSTITUTION PARTY, Winner Winner 3 75.00%
Pro-Life, CONSTITUTION PARTY 1 25.00%
Contest: US Representative District 2 - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
David Roth, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 72 100.00%
Contest: US Representative District 2 - Libertarian
Candidate Name Total Votes Percentage
Todd Corsetti, LIBERTARIAN PARTY, Winner Winner 3 100.00%
Contest: US Representative District 2 - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Scott Cleveland, REPUBLICAN PARTY 738 32.98%
Mike Simpson, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,210 54.07%
Sean Higgins, REPUBLICAN PARTY 290 12.96%

Legislative District 31 (Combine Results with Clark, Jefferson, and Lemhi Counties)

Contest: State Senator District 31 - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Dean Martonen, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 72 100.00%
Contest: State Senator District 31 - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Van T. Burtenshaw, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,979 100.00%
Contest: State Representative District 31 Seat A - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Connie Delaney, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 73 100.00%
Contest: State Representative District 31 Seat A - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Jerald Raymond, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,961 100.00%
Contest: State Representative District 31 Seat B - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Wayne Talmadge, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 72 100.00%
Contest: State Representative District 31 Seat B - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Rod Furniss, REPUBLICAN PARTY 1,108 48.92%
Karey Hanks, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,157 51.08%

County Commissioner

Contest: County Commissioner District 1 - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Blair W. Dance, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 1,229 54.74%
David Bloxham, REPUBLICAN PARTY 1,016 45.26%
Contest: County Commissioner District 3 - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Rick Hill, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,049 100.00%

County Sheriff

Contest: County Sheriff - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Bart Quayle, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,163 100.00%

County Treasurer

Contest: County Treasurer - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Lori Beard, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,069 100.00%

County Prosecuting Attorney

Contest: County Prosecuting Attorney - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Lindsey Blake, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 2,093 100.00%

Judicial Positions

Contest: Justice of the Supreme Court - To Succeed: G. Richard Bevan
Candidate Name Total Votes Percentage
G. Richard Bevan, Winner Winner 2,191 100.00%
Contest: Judge of the Court of Appeals - To Succeed: David W. Gratton
Candidate Name Total Votes Percentage
David W. Gratton, Winner Winner 2,173 100.00%
Contest: Judge of the Court of Appeals - To Succeed: Jessica Marie Lorello
Candidate Name Total Votes Percentage
Jessica Marie Lorello, Winner Winner 2,162 100.00%

Ballot Questions

Precinct Committeeman - Democratic

Contest: Precinct Committeeman 4 - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Kim Ragotzkie, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 8 100.00%
Contest: Precinct Committeeman 6 - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Ann Schenk, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 10 100.00%
Contest: Precinct Committeeman 9 - Democratic
Candidate Name Total Votes Percentage
Joyce Edlefsen, DEMOCRATIC PARTY, Winner Winner 8 100.00%

Precinct Committeeman- Republican

Contest: Precinct Committeeman 1 - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Ken Watts, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 199 100.00%
Contest: Precinct Committeeman 2 - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Burke Hanks, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 196 100.00%
Contest: Precinct Committeeman 3 - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Kelly Warnberg, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 117 75.00%
Toby Rhodehouse, REPUBLICAN PARTY 39 25.00%
Contest: Precinct Committeeman 4 - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Rachel D. Hatton, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 145 100.00%
Contest: Precinct Committeeman 5 - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
John A. Scafe, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 103 100.00%
Contest: Precinct Committeeman 6 - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Shauna Woodall, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 174 79.82%
Pete Stark, REPUBLICAN PARTY 44 20.18%
Contest: Precinct Committeeman 7 - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Spencer Oliverson, REPUBLICAN PARTY 50 28.41%
Judy Hobbs, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 126 71.59%
Contest: Precinct Committeeman 8 - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Zenda Blake, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 198 100.00%
Contest: Precinct Committeeman 9 - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Avis Chandler, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 113 100.00%
Contest: Precinct Committeeman 10 - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Kent Jeppesen, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 198 100.00%
Contest: Precinct Committeeman 11 - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Robine Singleton, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 195 100.00%
Contest: Precinct Committeeman 12 - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
Ronnie "Sonnie" Haws, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 113 100.00%
Contest: Precinct Committeeman 13 - Republican
Candidate Name Total Votes Percentage
J.C. Siddoway, REPUBLICAN PARTY, Winner Winner 90 100.00%
XML
Summary data in XML format.